Ruminant beslemede kullanılan bazı kaba ve kesif yemlerin in vitro gaz üretimi, metabolik enerji ve organik madde sindirim değerlerinin belirlenmesi
Determination of digestibility and metabolisable energy of some feedstuffs used in ruminant nutrition using in vitro gas production technique
- Tez No: 390370
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM KAMALAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu araştırmada ruminant hayvan beslemede kullanılan bazı yem materyalinin kimyasal kompozisyonları, gaz üretim parametreleri, metabolik enerji ve organik madde sindirim dereceleri in vitro gaz üretim tekniği kullanılarak belirlenmiştir. Kaba yemlerin içeriğindeki asit deterjan fiber (ADF) ve nötral deterjan fiber (NDF) oranı ile yemlerin sindirilebilirlikleri arasında negatif bir ilişki olduğu görülmüştür. ADF ve NDF bakımından zengin bir kaba yem olan buğday samanının organik madde sindirim derecesi (OMSD) düşük bulunmuştur. En yüksek kül içeriğine yonca kuru otu (%11.46) sahip olurken en düşük kül içeriğine mısır danesi (%2.73) sahip olmuştur. Yemlerin HK içerikleri ile ürettikleri toplam gaz arasında negatif bir ilişki vardır. HK içeriği fazla olan yemlerin ürettikleri TG miktarları düşük olmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the current study, the chemical composition, gas production parameters, metabolisable energy, organic matter digestibility were determined using in Vitro gas production technique. It has been seen that there is negative relationship between digestibility and acid detergent fiber (ADF) or neutral detergent fiber (NDF). The digestibility of wheat straw was lower since it is very rich in ADF and NDF. Although ash content of dry alfalfa hay (11.46%) was the highest one, the lowest one is maize grain (2.73%). It has been found that there is a negative relationship between total gas productions. The feedstuffs with high as content produced less gas than the others. Crude protein contents of feedstuffs ranged from 2.96% to 47.76%.