Cd toksitesinin fasulye (Phaseolus vulgaris) bitkisinde meydana getirdiği stres proteinlerinin ve fizyolojik değişimlerin belirlenmesi
The determination of stres proteins and phsiological changes of cadmium toxicity in bean (Phaseolus vulgaris) plant
  1. Tez No: 268608
  2. Yazar: ESİN GÖNÜLSÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN ADİLOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Yapılan bu araştırmada; tarım topraklarında oluşan kadmiyum kirliliğinin, fasulye (Phaseolus vulgaris ) bitkisinin fizyolojisinde meydana getirdiği değişimler ve stres proteinlerindeki değişimleri incelenmiştir. Fasulye bitkisi laboratuar ortamında ve kontollü koşullar altında 3 kg'lık saksılar içerisinde yetiştirilmiştir. Toprakta var olan Cd'a ilave olarak, saksılara 0.05-0.1-0.5-1.0-5.0 ppm'lik Cd uygulamaları gerçekleştirilmiştir. Yapılan elektroforez analizi sonucunda, 9.5-79 kDa molekül büyüklüğünde çeşitli proteinler saptanmıştır. 49.0-39.0-33.5-26.5-9.5 kDa luk proteinlerin tanılanması MALDİ-MS çihazında gerçekleştirilmiş ve bu proteinlerin temelde benzer yapıda oldukları saptanmıştır. Ayrıca, MASCOT Search sonuçlarına göre; bu proteinlerin oksinler tarafından indüklenen rezistans gen proteinleri oldukları kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, plant stress physiology and stress proteins have determined in the bean plant (Phaseolus vulgaris) under the cadmium toxicity condition of soils. Bean plant have cultivated in the pots (include 3 kg soil) at the controlled condition in the laboratory conditions. 0.05-0.10-0.50-1.00-5.00 ppm Cd was added each pots. Plant and soil samples were weekly taken. Several proteins to have 9.5-79 kDa molecular weigh were determined. Proteins having 49.0-39.0-33.5-26.5-9.5 kDa molecular weight were identified with MALDİ-MS analysis. These proteins have determined as similar. These proteins have determined to auxins-induced resistance gene proteins.