Bir 'ben tekniği' olarak resim etkinliği
- Tez No: 26865
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER GENÇAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Yaşadığımız çağın koşullarında, ( teknolojik gelişme, medya, çeşitli kültürlerin karmaşası.enformasyon bombardımanı) birey; kendi içine dönmek ve kendi bildirisinin içeriğini bulup“ben”ini dile getirmek gereksinimi duymaktadır. Çağımızda insana ait evrensel bir öz kavramının bulunmadığı, bireyin dış dünyanın etkileri ve kendi kendisine müdahaleleri ile sürekli yeniden kurgulandığı düşüncesi hakimdir.Bireylerin kendi kişilikleri üzerine bulundukları müdahalelerle kendilerini dönüştürme eylemlerinin bütününe“ben teknikleri”adı verilmektedir.Kendini dönüştürme edimi özde yaratıcı bir edimdir ve diğer yaratıcı eylemlerle ilişkilidir. Raporda, genelde sanat, özelde resim yapma etkinliği bireyin kendisini gerçekleştirmesi ve kendi üzerine bilgi ortaya koymasının bir yöntemi yani“ben”tekniği olarak ele alınmıştır.“Ben”, yaratıcılık ve yaratma edimi psikanaliz ve eğitim bilimleri konusunda çalışmalar yapan düşünürlerden yararlanılarak inceleme konusu yapılmıştır. Ben' in oluşum aşamalarında kalıtsal olanın ve ana- baba. çevre faktörlerinin kişilik üzerindeki etkisi tartışılmaz. Birey daha sonraki yaşamında kendisini değişen koşullara göre yeniden kurgular, bireyin bu türden etkinlikleri, genellikle başka ve çeşitli etkinlik biçimlerine bağlanır. Sanatsal etkinlikler de bu ekinliklerdendir. Sanatsal etkinliğin farklı bir yönü; kişinin kendini gerçekleştirme ediminin, kendi dışındaki dünyayı yorumlayışı vebu dünyaya karşı tavrının sembollerle dile getirildiği bir etkinlik biçimi olmasıdır. Kişinin (özellikle sanatçının) kendi içine yönelerek kendi eylemlerinin nedenlerini gün ışığına çıkarması, gelecekteki sanatsal tavrını belirleme sine önemli ölçüde yardımcı olabilir. Proje dahilinde yapılan resimlerde ise rastlantısallığa ve bilinç altının verilerine açık bırakılan el sayesinde kendi ligindenlige fırsat tanınmıştır. Konu ve temanın önceden belirlenmemesi sayesinde“kendiliğinden”ortaya çıkan resimlerin bilinç altının verilerini ya da yaşanılanların içselleştirilmiş halini temsil ettiği düşüncesinden hareketle, resimlerin yorumlanmasına çalışılmıştır. Rastlantısal ve kendi liginden ortaya çıkan resimlere daha sonra yapılan bilinçli müdahalelerle plastik ve sembolik bir dil oluşturulması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY Under the conditions provided by the age we happen to live ( technological improvements, multiplications of mass media, intervoweness of different cultures, etc.), the in dividual needs to investigate his/her inner life and then to express him/herself by finding out the content of his/ her message. In the age we happen to live there reigns the thought that human being has no universal essence. To the contrary, it is argued that individual is constructed and re-constructed day by day through the interventions coming from both the external world and his/her inner life. The totality of transformatory actions which individuals apply onto theirselves in order to transform themselves is known as“technologies of self”. The act of self transformation is in its essence a creative act which is related with the other creative acts. In our report, the art in general and specifically the activity of painting has been taken as a method of indivi dual self-realization and self-knowledge ; that is to say, as a“technology of self ”.The appereance of self creativity and the act of creation has been discussed by way of the some thinkers and researchers who made invaluable studies in the fields of psychoanalysis and pedagogy. It is an obvious fact that biological inherences and, parental and environmental factors make their effects throughoutdevelopmental phases of the self. Later on individuals adapt theirselves to the changing conditions. These kinds of adaptation activities are usualy associated with other kinds of various forms of activities. The activities which involve artistic performance can be considered as an example of those activities. The distinctive feature of artistic activity is that, the induvidual's act of self- relalization, i.e. Interpretation of exter-nal world and the resulting attiude as against this world is expressed by symbols. The individual ( especially the artist) has to bring into light the causes of his/her actions through making and investigation into his/her inner life in order to decide his/her future artistic attitude. In the paintings created within the scope of this report the artist left her imagination to contingencies and unconscious layer of her-self. Since the subject and theme of those paintings were not determined prior to the act of painting itself, we took those paintings a“sponta- neus creations”and then tried to interpret them as repre senting the data rooted in unconscious or the internalized lived experiences. Through the conscious interventions we made against these contingently and hence spontaneously created paintings we tried to form a plastic and symbolic language.