Osmanlı İmparatorluğu'nun kuruluş döneminde merkezi iktidar-sufi çevre ilişkileri (1300-1450)
  1. Tez No: 26866
  2. Yazar: FİGEN GÖNEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OCAK A. YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
XIII. asırda Osmanlılar, Türkmen beyliği olarak Bizans sınırlarındaki yerlerini aldılar. Bu dönemde Osmanlı toplumunun çoğunluğunu, göçebe ve yarı-göçebe Türkmen kitleleri oluşturuyordu. Gaziler, Ahiler ve Türkmen dervişleri toplumu yönlendiriyordu. Osman, Orhan ve Murad Gazi gibi ilk beğler bir taraftan dervişleri, diğer taraftan Ahi teşkilâtına mensup başlıca ricali elde ederek, siyasi otoritelerini halk nezdinde meşrulaştırmaya çalıştılar. Osmanlı beyliği lâyıkıyla inkişaf edip, muntazam bir idari teşkilât kurduğunda klasik İslam kültürü ve Sünni İslâm, merkezi politikaya hakim oldu. 2amanla Ahilerin ve Türkmen babalarının sosyal hayatta oynadıkları rol, merkezi iktidarın yönetim organlarınca yerine getirildi. Bununla birlikte sûfl zümreler Osmanlı imparatorluğu'nda her zaman var oldu. Gayr-ı Sünni tarikâtler yanında, Sünni eğilimli tarikatlar de yaygınlaştı. Osmanlı sultanları dini otorite sahibi.dervişlerle sıcak ilişkiler kurarak, onları devletin yanında ve kontrolü altında tutmayı başardılar.
Özet (Çeviri)
In the XHIth Century, Ottoman had settled within the boundaries of Byzantium territories as a Turkmen Principal ity. At that period, the majority of the Ottoman Community was composed of Turkmen people living in nomadic or semi nomadic style. The so called groups of Gaz1, Ah1 and the Turkmen Dervishes were generally governing the community. The first principals named Osman, Orhan, and Murad Gazi, had gained authority on the one side over Dervish and on the other side over Ah1 of the time trying to establish their reigns over the people By the time the Ottoman principality had sufficiently developed to establish a regular administrative state authority, its central policy was domineered by the classical Islam culture and Sunnl Sect. The role that the Ahi and the Turkmen Baba played over the social life were realized by the administrative organs of the central governmental authority. On the other hand, the religious authorities including the sheiks and dervishes had always exerted the pressures in the Ottoman Community. The non-Sunni Sufi pacts as well as the Sunni Sufi Pacts were quite wide spread at the time. The Ottoman Sultans couldiv manage to establish good relations with the dervishes who possess authority and enabled them to be on the side and under the control of the State.