Sosyal hizmet uzmanlarının iş doyumları
  1. Tez No: 26864
  2. Yazar: VEDAT IŞIKHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNÜL ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, İşletme, Social Services, Business Administration
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
ÖZET Çalışan bireylerin işlerinden elde ettikleri doyum, onların çalışma hayatlarıyla ilgili mutluluklarını, genel yaşamla ilgili her türlü tutum ve davranışlarını, diğer insanlarla olan ilişkilerini, kendi ruh ve fiziksel sağlıklarını olumlu ya da olumsuz bir şekilde etkilemektedir, iş ya da çalışma, bireyin yaşamının 3/1 'ini oluşturduğuna göre bu fenomeni olumlu ya da olumsuz olarak etkileyen etmenlerin saptanması; kurum yöneticilerinin ortaya çıkan soruna yönelik çözüm yolları üretebilmesi yardımcı mekanizmaların oluşturulması, barışçıl ve hoşnut bir çalışma ortamının yaratılabilmesi açısından önem taşımaktadır. Birey, grup veya kurum odaklı alman önlemlerin plan ve politikalara yansıtılması sosyal hizmet uzmanlarının iş doyumlarını, dolayısıyla yaşam doyumlarını önemli derecede etkileyebilmektedir. Bu araştırmada, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan sosyal hizmet uzmanlarının iş doyumlarını etkileyen bazı etmenlerin neler olduğu incelenmiştir. Araştırmada“tarama modeli”kullanılmıştır. Bu araştırma Ankara'da (1) Başbakanlık Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu ve bu Kurum'a bağlı kuruluşlar; Aile Araştırma Kurumu; Kadının Statüsü ve Sorunları Genel Müdürlüğü ile (2) Sağlık Bakanlığı ve bu Bakanlık 'a bağlı kuruluşlarda çalışan 160 Sosyal Hizmet Uzmanı üzerinde gerçekleşmiştir. Araştırmada iki değişik veri toplama aracı kullanılmıştır. Bunlar,“Anket Formu”ve“İş Doyumu Ölçeği”dir. Verilerin çözümü için t testi, Pearson Çarpımı Momenti Korelasyonu (r) ve varyans analizi (F) teknikleri kullanılmıştır. ivSosyal hizmet uzmanlarının ortalama iş doyumu puanı 70 üzerinden 37 olarak bulunmuştur. Aldığı ücreti yeterli gören ve kendini gerçekleştirmiş olarak kabul eden sosyal hizmet uzmanlarının iş doyumları yüksek çıkmıştır. yönetici olarak çalışan, tıbbi ve psikiyatrik sosyal hizmetler alanının dışındaki alanlarda çalışan, amiri sosyal hizmet uzmanı olan, mesleki uygulamaları amiri tarafından övgüyle değerlendirilen, meslek dışı iş ve görevlere yöneltilmeyen sosyal hizmet uzmanlarının iş doyumları yüksek bulunmuştur. Ayrıca, kurumlarda kararlara katılan, ekip çalışmasına katılan, Sosyal Hizmet İdaresi Yöntemini uygulayan, okulda verilen eğitimi uygulama için yeterli gören ve sosyal hizmet mesleğiyle özdeşleşen sosyal hizmet uzmanlarının da iş doyumlarının yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY An individual's happiness, attitutes, behaviors, social relations, psychological and physical well being can be effected either positively or negatively by his level of job satisfaction. As work life covers one third of one's life period, the investigation of the factors that effect it is significant and vital for the creation of a productive approach towards problems and their solutions and creation of a peaceful and enjoyable work atmosphere. The integration of the individual, group or agency focused preventions into the plans and programs is directly related with the job satisfaction of the professionals. In this study, through survey method some of the factors what could effecting job satisfaction level of the social workers are investigated. 160 social workers employed under Social Services and Child Protection Agency, General Directorate of Status and Problems of Women, Family Research Agency and Ministry of Health Constitued the Sample of this Study. The data is collected by using a) Questionnaire b) Job Satisfaction Scale (Hackman and Oldham 1980). For the analysis of data t test, Pearson Moments Correlation (r) and Variation analysis (F) statistical techniques have been used. According to the findings; the mean score found for the job satisfaction Scale according to 70 is 37. The Social Workers Who are satisfied with their income and accept vithemselves as self actualized indivuals are more satisfied with their jobs. Also those social workers who are employed as administrators or who work under the supervision, who is praised and promoted for his performance and who serve within the field of social work (except the field of psychiatric and medicial social work) have higher level of job satisfaction. Other factors which has a positive impact on job satisfaction level are; participation in decision making process, finding one's academic edution satisfactory and indentification with the profession. Vll