İyonize radyasyona maruz kalan bağırsak goblet hücrelerinin sekresyon değişiminin incelenmesi
Investigation of the altered secretion of goblet cells of intestine after ionizing radiation application
  1. Tez No: 268650
  2. Yazar: ZELİHA SEVİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZIM UÇAR, YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH KAPLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Kanser gelişen teknolojiye rağmen insan ölümlerine sebebiyet veren çok ciddi hastalıklardan biridir. Günümüzün amansız hastalığı olan kanserin tedavisinde de çok önemli rol oynayan radyasyon, radyoterapi biliminin oluşmasını ve gelişmesini sağlamıştır. Yine en sık rastlanan kanser türlerinden biri olan mesane kanserinde, ilerlemiş vakalarda, kanserli mesane alınıp yerine bağırsağın çeşitli kısımlarından yapay mesane yapılmaktadır.Yapay mesane, kendini oluşturan bağırsak dokusunda bulunan goblet hücrelerinin salgıladığı mukus ile sıkça tıkanmakta ve ameliyat sonrasında hem hastaya huzursuzluk vermekte, hem de, obstrüksiyon, enfeksiyon ve mukus hacminin genişlemesine bağlı olarak yapay mesane rüptürü gibi çeşitli komplikasyonlara sebep olmaktadır. Bu çalışmada, goblet hücrelerinin salgıladığı mukusun neden olduğu komplikasyonları ortadan kaldırmak amacı ile radyasyon kullanılmıştır.Bu çalışmanın sonucunda, tespit edilen dozlar ve elde edilen sonuçlar, mesane kanseri hastalarının ameliyat sonrası komplikasyon riskini azaltacağı, iyileşme dönemlerini hızlandıracağı ve hastaların konforunu artıracağı için, kanser cerrahisi açısından büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Despite evolving technologies, cancer is still one of extremely serious diseases causing human deaths. Playing an important role in the treatment of cancer, which is currently a merciless disease, radiation has supported the creation and development of radiotherapy. Nevertheless, in neglected cases of bladder cancer, one of the most frequent types of cancer, the bladder with carcinoma is surgically removed and replaced by an artificial bladder made from various parts of the intestine.The artificial bladder is frequently congested by mucus secreted by goblet cells in the intestinal tissue comprising it, disturbing the patient after the operation and leading to a variety of complications such as obstructions, infections and artificial bladder rupture caused by the expansion of the mucus volume. In this study, radiation has been used to remove complications caused by the mucus secreted by the goblet cells.It has been concluded that the doses and results obtained in the study are significantly important for cancer surgery because, in bladder cancer patients, they decrease the risk of post-operative complications, speed up recovery and increase patient comfort.