Bazı iğne yapraklı fidan türlerinin su tüketimi ve bunun meteorolojik elemanlarla ilişkisinin belirlenmesi
Determination of water consumption of some coniferous seedlings and its relation with meteorological parameters
- Tez No: 268683
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN ÖZHAN, YRD. DOÇ. DR. A. ALPER BABALIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı; farklı sulama aralıkları için fidan türlerinin su tüketim kullanımlarını ve optimum sulama aralığı ile sulama suyu miktarını belirlemektir.Çalışma 2007 ve 2008 büyüme yılını kapsamaktadır. Anadolu Karaçamı Toros Sediri ve Boylu Ardıç fidanları tüplerde yetiştirilmiştir. Tüplü fidanlar her bir sulamadan önce tüketim miktarını hesaplamak için tartılmış ve 3, 5 ve 7 gün sulama aralığında tarla kapasitesine kadar sulanmıştır. Geleneksel fidanlık uygulaması kontrol işlemi olarak kullanılmıştır. Bu uygulamada, fidanlar 7 gün ara ile yağmurlama sistemiyle sulanmaktadır. İkinci büyüme mevsiminde, farklı sulama aralığı altında fidanların büyüme performanslarını değerlendirmek için fidanların bazı morfolojik karakteristikleri ölçülmüştür. Sonuçlar dört sulama işlemi altında her üç fidan türünün de birinci kalite standartları içinde olduğunu ortaya koymuştur. Diğer taraftan her tür ve sulama işlemi için tüketim miktarları oldukça farklıdır.Araştırma sonucunda, 7 günlük sulama aralıklarının bu çalışmadaki fidanlar için en uygun sulama aralığı olduğu söylenebilir, fakat sulama suyu miktarı farklı olmalıdır. Bunun anlamı geleneksel fidanlık uygulaması kullanılmamalı ve topraklar 7 gün arayla tarla kapasitesinde sulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
The objectives of this study were to determine water consumptive use of seedling of three tree species for different irrigation intervals and amount of water for irrigation with optimum irrigation interval. The study covered the growing periods of 2007 and 2008.Seedlings of Anatolian black pine, Lebanon cedar and Crimean juniper trees were grown in pots. Potted seedlings were irrigated to field capacity for 3, 5 and 7 day-intervals in each irrigation event and weighted before each irrigation to calculate consumptive use. Traditional nursery application was also used as a control treatment. In this application, the seedlings are excessively watered by sprinkler with 7 day-interval. In the second growing season, some physologic characteristics of seedlings were also measured in order to evaluate growth performance of seedlings under different irrigation regimes.Results revealed that all three species of seedlings were within the standards of first quality under four irrigation treatments. On the other hand, amount of consumptive uses was quite different for each species and irrigation treatment. In conclusion, it can be said that 7 day- intervals was the most suitable irrigation interval in this study for these seedlings but the amount of irrigation water was be different.This means that the traditional nursery application should be abandoned and soils should be watered to field capacity with 7 day-intervals.