Uluborlu ağzı (inceleme-metinler-sözlük)
The dialect of Uluborlu (analysis-texts-dictionary)
- Tez No: 280116
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Yapmış olduğum bu çalışmada, Uluborlu yöresinde ve köylerinde yaşayan yerli halkın ağız özellikleri verilmeye çalışılmıştır. Bu çalışma, 2009-2010 yılları arasında Uluborlu ilçesi ve buna bağlı dört yerleşim biriminde yapılan araştırmaların sonucudur.İlçenin ve köylerinin ağız özelliklerinin tespiti için ilçe merkezi ve köylerinden derlemeler yaptık. Derlenen malzemeleri Türk Dil Kurumu tarafından tavsiye edilen ?Ağız Araştırmalarında Kullanılacak Fonetik Transkripsiyon Alfabesi?ndeki sisteme göre yazıya geçirdik. Metinlerimizde yaptığımız ses bilgisi, şekil bilgisi ve sözlük çalışmalarının sonucunda Uluborlu yöresi ağzının özelliklerini ortaya koymaya çalıştık. Özellikle Kütahya ve Yöresi Ağızları, Nevşehir ve Yöresi Ağızları, Uşak İli Ağızları, Afyon Merkez Ağzı, Isparta Merkez Ağzı gibi yörelerle karşılaştırmalara giderek Uluborlu yöresi ağzının diğer Anadolu ağızlarına göre farklılaşan veya benzerlik gösteren yönlerini ortaya koymaya çalıştık.“Uluborlu Ağzı”adı altında topladığımız bu çalışma“İnceleme”(Ses Bilgisi, Şekil Bilgisi, Sonuç),“Metinler”ve“Sözlük”bölümlerinden oluşur. Ayrıca, çalışmanın başında yörenin tarihi, coğrafyası, ekonomisi ve etnik yapısı hakkında bilgi veren“Giriş”kısmı bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Have done in this study, the properties of Uluborlu dialects which have been spoken by local people who live in Uluborlu and Uluborlu?s villages were tried to give. This study is the result of the investigation which has made in Uluborlu and Uluborlu?s four villages between 2009 and 2010.We did collections from town centres and villages to determine the dialect characteristics of the town and villages. We dictated the compiled materials according to the system in ''The Phonetic Transcription Alphabet That Will Be Used In Dialect Searches'', advised by The Turkish Linguistic Society. We tried to explain the dialect characteristics of Uluborlu Region in the search of phonetics, morphology and dictionary studies that we arranged in our texts. Especially, we tried to explain according to other Anatolian dialects the differentiating or showing similarity sides of Uluborlu Region?s dialect by comparing with Kütahya and Its Region Dialects, Nevşehir and Its Region Dialects, Uşak Dialects, Afyon Centre Dialect, Isparta Centre Dialect.This research titled“The Dialect of Uluborlu”consist of three parts,“Analysis”(Phonology, Morphology, Conclusion),“Texts”and“Dictionary”. Additionally, at the beginning of the study there is a“Introduction”part which gives some information about history, geography, economy and ethnic structure of the town.