Büyükbaş hayvan barınaklarında oluşan atıkların çevre üzerine etkileri
The effects of the waste on the environment in cattle shelter
- Tez No: 268690
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATILGAN ATILGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, Burdur gölü çevresinde bulunan büyükbaş hayvancılık tesislerin özellikleri, hayvansal katı ve sıvı atıkların durumları, atık depolama sorunları ve atık depolama sistemleri, işletme planlanmasında gerekli yasal ve teknik kriterlerin uygulanma oranları, bu olumsuz koşulların neden olduğu sorunlar irdelenmiş ve elde edilen sonuçlar konuyla ilgili literatür bilgileri ile kıyaslanarak gerekli önerilerde bulunulmuştur.Etüt edilen 74 adet hayvancılık işletmesinin %57'sini süt, %43'ini besi işletmeleri oluşturmaktadır. 74 adet işletmenin 70 tanesinde (%95) gübre deposu bulunmadığı belirlenmiştir. İşletmelerde atık olarak değerlendirilen gübrenin kontrolsüz şekilde biriktirildiği görülmüştür. Bazı işletmelerde de gübreler hayvanların bulunduğu yerde hayvanların hareket etmelerine ve sağlıklarına zarar verecek şekilde barınak içerisinde biriktirilmektedir. Atık deposu olmadığından atıklar yoğun şekilde çevreye yayılmakta ve kirlilik oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the properties of livestock enterprises around Burdur Lake, the conditions of solid and liquid manure, the problems of manure storage and the systems of manure storage, the implementation proportion of legal and technical criterions which are necessary for planning of enterprises, the problems which caused this poor conditions are examined and by being compared the results obtained with literature information about the subject, necessary suggestions are made.57% of the 74 study dairy farming business, fattening enterprises constitute 43'ini%. That there is not manure storage in 70 of 74 enterprises (95%) is determined. Waste in the fertilizer business as it was the uncontrolled accumulation was observed. Fertilizers in some enterprises where animals are detrimental to the health of the animals to move and accumulate in the shelters are. Waste repository is not being spread around the waste and pollution intensive form.