Antalya ili su kenesi (Hydrachnidia: Acari) faunası
Water mite (Hydrachnidia: Acari) fauna of Antalya province
  1. Tez No: 268708
  2. Yazar: PINAR GÜLLE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS ÖMER BOYACI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Su Ürünleri, Zooloji, Biology, Aquatic Products, Zoology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışmada; Antalya ili ve ilçelerinden toplanan su keneleri değerlendirilmiş ve bu örneklerden 20 familyaya ait 74 tür tespit edilmiştir. Bunlardan; Lebertia iskenderi n.sp., Monatractides demirsoyii n. sp., Limnesia oezkani n. sp., Atractides boyaci n. sp., Neumania yıldızi n. sp., Arrenurus antalyensis n. sp. bilim dünyası; Lebertia acuta minor, Torrenticola disabatinola, Atractides lacustris, Atractides longirostris, Mixobates incurvatus Türkiye faunası için yenidir.Teşhis edilen örneklerin, şekilleri çizilmiş, çeşitli vücut kısımlarının ölçümleri yapılmış, tanımları gözden geçirilerek yeniden düzenlenmiş ve dünyadaki yayılışları verilmiştir. Ayrıca cins, alt cins ve tür düzeyinde teşhis anahtarları hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, water mite specimens collected from Antalya province and its districts were evaluated and 74 species belong to 20 families were determined. Among these; Lebertia iskenderi n.sp., Monatractides demirsoyii n. sp., Limnesia oezkani n. sp., Atractides boyaci n. sp., Neumania yıldızi n. sp., Arrenurus antalyensis n. sp. are new for science; also Lebertia acuta minor, Torrenticola disabatinola, Atractides lacustris, Atractides longirostris, Mixobates incurvatus are new records for Turkish fauna.Illustrations of the determined species were drawn, different body parts were measured, previous descriptions were checked and rearranged and world distributions were given. Furthermore, keys to genera, subgenera and species were formed.