Kırkgöz Kaynağı'ndaki Aphanius mento (Heckel, 1843)'nun embriyolojik ve larval gelişim evrelerinin belirlenmesi
The determination embriyolojic and larval development stages of Aphanius mento (Heckel, 1843) in spring Kirkgöz
- Tez No: 295034
- Danışmanlar: PROF. DR. MURTAZA ÖLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Su Ürünleri, Fisheries Technology, Aquatic Products
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada, Antalya İli Kırkgöz Kaynağı'nda bulunan Aphanius mento türünün kontrollü koşullarda üretimleri gerçekleştirilmiş, döllenmiş yumurtalarda embriyolojik ve larval gelişim evreleri incelenmiştir.Damızlık balıklar su kaynağından ince gözlü tül ağ ve 2,5 mm göz açıklığında torbalı ağlarla yakalanmıştır. Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretim ve Eğitim Enstitüsü Akvaryum Birimi'nde adaptasyonları yapılan 25 adet dişi - 10 adet erkek damızlık balık yumurta kolektörleri bulunan üreme tanklarına konularak yumurtlamaları sağlanmıştır.Aphanius mento türünün yumurtaları küresel şekilli, şeffaf ve yapışkan özellikte olup, mikroskop altında incelemede 7-8 adet yağ damlacığı içerdiği, solgun sarı renkli yumurta sarısı ile dolu olduğu ve dışında ipliksi yapışma flamentleri içerdiği görülmüştür. Ortalama yumurta çapı 1,589±0,50 mm (n=8) olarak ölçülmüştür. A. mento yumurtalarında, 22,5±1,0 ºC su sıcaklığında döllenmeden 9 saat 45 dakika sonra blastula safhasının tamamlandığı gözlenirken, 21. saatte halka oluşumu, 26. saatte notokord oluşumu, 4. günde kalp oluşumu ve kan dolaşımının başlaması, 7. günde kuyruk hareketlenmesi, 11. günde larva çıkışı gözlenmiştir. Yumurtadan yeni çıkmış larvanın total boyu 5,1±0,07 mm, besin kesesi çapı 1,05±0,03 mm olarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, production of Aphanius mento from Kırkgöz, Antalya, under the controlled conditions was done and embryologic and larval development stages were investigated.Broodstock was caught from the water source (Kırkgöz Spring) using tulle net or net with 2.5 mm mesh size. The fish were transported to the Aquarium Unit of Mediterranean Fisheries Research Production and Training Institute and adapted to environmental conditions. The eggs were collected from a reproduction tank to which 25 female and 10 male fish were stocked and eggs collectors were installed.Aphanius mento eggs were spherical, transparent and sticky. Examination with the microscope revealed that the eggs were full of pale yellow egg yolk with 7-8 lipid droplets and had fibrous sticking filaments on the surface. The average egg diameter was 1.59±0.50 mm (n=8). At 22.5±1.0 °C water temperature, completion of blastula stage occured at 9 hours 45 minutes post fertilization (pf), ring formation at 21 hours pf, nothocord at 26 hours pf, the beginning of heart formation and circulation at 4 days pf (dpf), movement of tail at 7 dpf and hatching at 11 dpf. Total length and yolk sac diameter of newly hatched larvae were 5.1±0.07 and 1.05±0.03 mm respectively.