Ahşap malzemenin CNC ile işlenmesinde yüzey kalitesini etkileyen işleme parametrelerinin belirlenmesi
Investigation of machining parameters on the surface quality in CNC routing wood and wood-based materials
  1. Tez No: 268734
  2. Yazar: ÜMMÜ KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH SÜTÇÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Günümüzde tasarım ve moda sektörü olan mobilya endüstrisinde yüzey düzgünlüğü, en önemli kalite karakteristiklerinden birisi olup, ahşap malzemenin özelliklerine ve işleme parametrelerine bağlıdır. İşleme parametrelerinin ve ağaç malzemenin özelliklerinin bilinmesi, büyük kaynaklar ayrılarak alınan CNC tezgâhların daha verimli kullanılmasına, günümüz rekabet şartlarında müşterinin istediği ürünü istediği kalite düzeyinde en kısa zamanda üretmeye dolaylı ya da doğrudan katkı sağlayacaktır.Bu deneysel çalışmada; mobilya sektörünün temel hammaddesi olan MDF levhaların CNC freze ile cep işlenmesinde kullanılan işleme parametrelerinin yüzey pürüzlülüğü üzerine etkisi araştırılmıştır. Çalışmada; MDF üzerine zig zag takım yolu kullanılarak yüksek hız çeliği (HSS) kesici takımlarla cep işleme yapılmıştır. Farklı değerlerde mil devir hızı, uç ilerleme hızı, yanal adım ve işleme derinliğinin yüzey pürüzlülüğüne etkileri deneysel olarak araştırılmıştır. Deney sonuçlarına göre, Ra, Rz, Rq için R² değeri sırasıyla 89.19, 77.65, 71.91 bulunmuştur. Varyans analizi ile yüzey pürüzlülüğü üzerine ilerleme hızı, devir hızı, yanal adım ve dalma derinliği faktörlerinin önemli derecede etkilerinin olduğu belirlenmiştir. Faktörlerin yüzey pürüzlülüğüne etkileri ise grafik ve tablolar halinde sunulmuştur
Özet (Çeviri)
In furniture industry, design and fashion sector today, surface roughness, is one of most quality characteristics, is related to wood properties and machining parameters. Being aware of the machining parameters and wood properties, whether directly or indirectly, will contribute to using more efficiently CNC router, invested a lot, also to producing what customers ask for in shorter time and with expected quality in today?s competitive environment.In this experimental study; the effect of the machining parameters, used in pocket milling of MDF (Medium Density Fiber Board), which is the main raw material of furniture sector using CNC routing, on surface roughness have been studied. In study; using zigzag cutter path, pocket milling has been employed on MDF by using CNC router. The effects of different values of spindle speed, feed rate, stepover and depth of cut on surface roughness have been studied experimentally. According to the result of experiments, R² values for Ra, Rz, Rq have been found 89.19, 77.65, 71.91 respectively. Being significantly effects of spindle speed, feed rate, stepover and depth of cut on surface roughness by analysis of variance have been determined. The effect of factors on surface roughness has been showed in graphs and tables.