Farklı kalsiyum içerikli yemlerle beslemenin, tatlı su ıstakozu (Astacus leptodactylus, Esch., 1823)'nun büyüme, yaşama oranı ve kabuk değişimi üzerine etkileri
Effect of the different dietary calcium levels on growth, survival rate and moulting of the fresh water crayfish (Astacus leptodactylus, Esch., 1823)
- Tez No: 268733
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM DİLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, tatlı su ıstakozu (A.leptodactylus)'un en iyi büyüme, yaşama oranı ve kabuk değiştirme oranı sağlamak üzere beslenmesinde kullanılacak yemlerin ihtiva etmesi gereken, en uygun kalsiyum oranının belirlenmesine çalışılmıştır. Deneme, farklı düzeylerde kalsiyum içeren (%1,5; % 2,0; %2,5 ve %3,0) dört farklı yem grubu için 3 tekrarlı olarak, 91 gün yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, crayfish (A.leptodactylus) of the best growth, survival rate and moulting, will be used to ensure that nutrition should consist of food which has been trying to determine the most appropriate dietary ratio of calcium. Experimenting with different levels of calcium (1.5%, 2.0%, 2.5% and 3.0%) for four different food groups, three replicate as 91 days, was carried out.