Bazı depolama koşullarının roxana kayısı çeşidinin soğukta muhafazası üzerine etkisi
Effect of different storage conditions on cold storage of roxana apricot cultivar
- Tez No: 268744
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ KOYUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tez çalışması ile 2008 ve 2009 yıllarında, Isparta'da (Yalvaç yöresi) yetiştirilen Roxana kayısı çeşidinde farklı depolama sistemleri ile 1-MCP uygulamasının muhafaza süresi ve meyve kalitesi üzerine etkileri incelenmiştir. Bu amaçla 0°C sıcaklık ve % 90±5 oransal nem koşullarında normal atmosfer (NA) ve modifiye atmosfer (MA)'de 35 gün, kontrollü atmosfer (KA)'de 50 gün soğuk muhafaza yapıldıktan sonra, 20°C sıcaklık ve % 50-60 oransal nem içeren oda koşullarında 2 gün bekletilmiştir. KA'de gaz bileşimi % 4 O2 ve % 3-4 CO2 olacak şekilde ayarlanmıştır. Meyvelere ayrıca 1 µL/L konsantrasyonunda 20°C'de 12-20 saat 1-MCP uygulaması da yapılmıştır. Projede KA, NA ve MAP ile derim sonrası 1-MCP uygulamaları kombineli olarak uygulanarak, muhafaza süresince kayısılarda sertlik, ağırlık kaybı, suda çözünür kuru madde (SÇKM), titre edilebilir asitlik (TEA), renk değişikliği, etilen üretimi, solunum hızı, MA poşet içi atmosfer bileşimi, duyusal analizler, etanol, çürüme ve iç kararması ölçümleri yapılmıştır. Aynı analizler raf ömrü çalışmaları süresince de tekrar ölçülmüştür. Deneme tesadüf parselleri faktöriyel deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak yürütülmüştür.Araştırmanın sonucunda Roxana kayısı çeşidinin NA'de 15-20, MA'de 35, KA'de 40 gün kaliteli bir şekilde muhafaza edilebileceği bulunmuştur. Raf ömrü dahil edildiğinde ise soğuk depolamada elde edilen muhafaza süreleri biraz daha kısalmıştır. Bu durumda depolama süreleri NA'de 14+2, MA'de 28+2 ve KA'de ise 30+2 gün şeklinde değişmiştir. 1-MCP uygulamasının kayısılarda etilen üretimini baskılamasına rağmen incelenen diğer parametreler üzerine bariz bir etkisi görülmemiştir. Meyvelerin ağırlık kaybının önlenmesinde en etkili uygulama MA'de paketleme olurken, bunu az farkla KA'de depolama izlemiştir. NA'de muhafazada meyvelerde çok yüksek ağırlık kayıpları kaydedilmiştir. Kayısılar klimakterik meyveler olduğu için sarı-yeşil renkli sert olumda hasat edilen meyveler muhafaza sırasında a* ve b* değerlerinin artması, h° değerinin azalmasıyla renk sarı-turuncuya dönmüş ve meyvelerde yumuşama meydana gelmiştir. Depolama süresi ve sistemlerine göre hasat zamanın çok iyi belirlenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, in 2008 and 2009 years, in Isparta (Yalvaç region) Roxana apricot varieties grown, in the different storage systems and storage period of 1-MCP application and its effects on fruit quality were investigated. This purpose, apricots, 0°C and 90±5% relative humidity (RH) regular atmosphere (RA) and modified atmosphere (MA) at 35 days, controlled atmosphere (CA) at 50 days after cold storage, 20°C and 50-60% RH in the room conditions were kept two days. CA gas composition is set to be 4% O2 and 3-4% CO2. Also, fruits, 1-MCP at a concentration of 1 µL/L were applied at 20°C for 12-20 hours. Project KA, NA and MAP with postharvest 1-MCP application in combination with the applied during storage apricot fruit firmness, weight loss, soluble solid content (SSC), titratable acidity, color change, ethylene production, respiration rate, MA bags into the atmosphere composition, sensory evaluation, ethanol, percentage of decay and internal browning were measured. The same analysis during shelf-life studies were measured again. Trial, according to randomized plots factorial experimental design with three replications was conducted.As a result, Roxana apricot varieties, 15-20 days in RA, 35 days in MA, 40 days in CA was found to be stored in a quality manner. Shelf life after cold storage was included in the storage period was slightly shortened. In this case, storage time, 14+2 days in RA, 28+2 days in MA, 30+2 days in CA, as has changed. 1-MCP application in apricot inhibits ethylene production, but on the other parameters examined are not seen an obvious effect. MAP of fruits in the prevention of weight loss, while the most effective treatment, it was followed by CA storage. In fruit stored in RA, a very high weight loss was recorded. Apricots, climacteric fruits, because it is yellow-green color and firm-ripe harvested fruit during storage in a* and b* values increased h° value decreases with the color yellow-orange has changed and fruit softening has occurred. According to storage time and the system very well determine the harvest time is recommended.