Halka ve modüllerin Cohen-Macaulaylığı
Cohen-Macaulayness of rings and modules
  1. Tez No: 268763
  2. Yazar: YUSUF SOFUOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL HAKKI DENİZLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez temelde altı bölümden oluşmaktadır. Bu çalışmanın ilk iki bölümü kısa bir giriş ve kaynak bildirişine ayrılmış olup, üçüncü bölümde konuyla alakalı temel tanım ve teoremlere yer verildi. Dördüncü bölümde Cohen-Macaulay halka ve modüller hakkında genel bilgi verildi. Tezin beşinci bölümünde Noetherian olmayan halka ve modüllerin Cohen-Macaulaylığı ile ilgili bir fikir verildi. Altıncı bölümde Cohen-Macaulay halka ve modüllerin bazı uygulamaları verildi.
Özet (Çeviri)
This thesis consists essentially of six chapters. After giving a short introduction and a notification of references as first chapter and second one, in the third chapter essential theorems and definitions related topic have been given. In chapter four, Cohen-Macaulay rings and modules are investigated. Fifth chapter of thesis has been devoted the idea which is show Cohen Macaulayness of non-Noetherian rings and modules. In chapter six, some applications of Cohen-Macaulay rings and modules have been searched.