Fen ve teknoloji dersinde bilimsel süreç becerilerinin gelişim düzeylerinin belirlenmesi
Investigating scientific process skills development at science and technology cource
- Tez No: 268764
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER FARUK KESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Biology, Education and Training, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Okullarda verilen öğretimin en verimli şekilde teknolojiye ve üretime dönüşmesi için arayış içinde olan ülkeler, Fen Eğitiminde geliştirme çalışmaları yapmaktadır. Ülkemizde de 2004 yılında birçok yeniliği barındıran Fen ve Teknoloji Öğretim Programı hazırlanmıştır. Bu çalışmada bu yeni programın öğrencilere kazandırmayı hedeflediği öğrenim alanlarından bilimsel süreç becerileri üzerinde durulmuştur. 2004 yılı Fen ve Teknoloji Programının bu becerileri kazandırma düzeyi belirlenmeye ve eski programla karşılaştırılmaya çalışılmıştır.Bu amaçla program incelenmiş ve içerdiği bilimsel süreç becerileri tespit edilmiştir. Programda yer alan bu becerilere yönelik kazanımları ölçebilmek amacıyla bir test geliştirilmiştir. Test geliştirilirken uzman görüşlerine de başvurarak ilgili kazanımı ölçebilme niteliği tartışılmıştır. Elde edilen test pilot uygulama olarak 100 tane öğrenciye uygulanmıştır. Uygulama sonucunda yapılan güvenirlilik testi ve geçerliliğini arttırmak amacıyla yapılan madde analizleri sonucu yapılan eleme ve iyileştirmelerle teste son şekli verilmiştir. Bu test 2000 yılı ve 2004 yılı programıyla öğrenim gören toplam 257 öğrenciye uygulanmıştır. Daha sonra test sonuçları analiz edilerek öğrencilerin öğrenim gördükleri programlara göre aralarında farklılık olup olmadığına bakılmıştır.Elde edilen verilerin analizinde 2004 yılı programının öğrencilerin bilimsel süreç becerilerini yeterince geliştiremediği ancak bu bakımdan eski programa göre daha etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Countries trying to turn school education output into technology and production at maximum level have been developing science education. A new Science and Technology Education Program including many improvements have been put into practice in 2004 in our country. This research mainly aims to investigate the scientific process skills which were described in this program and objected to teach students at Science and Technology courses. In this context, the new Science and Technology program has been analyzed and compared with the previous program in terms of scientific process skills.In order to reach the main goal of this research, firstly, the new Science and Technology program was investigated and the scientific processes skills comprised by this program were determined. Secondly, an achievement test was developed in order to measure the scientific process skills of the students attending Science and Technology courses. In test development process, some expert views were also been gathered in order to discuss the test items? qualifications to measure the scientific process skills gaining of the students. Developed test was applied to 100 students and reliability and validity analysis were performed on this pilot application. After reliability and validity analysis the achievement test was applied to 257 students taking Science and Technology courses belonging to the new (2004) and the previous Science and Technology programs. Finally, the test scores gathered by this application were analyzed and the test scores of the students attending Science and Technology courses belonging to new and previous programs were compared.As a result, it was observed that the new Science and Technology program couldn?t develop students? scientific process skills at satisfactory level. However, the results revealed that the level of scientific process skills of the students who were attending to Science and Technology course belonging to the new program is significantly higher than the scientific process skills of the students who were attending to this course belonging to previous program.