Kimyada önemli kavramlarla ilgili somut materyal geliştirme
Developing lesson material related to important concepts in chemistry
  1. Tez No: 268776
  2. Yazar: KAMİL ÖZDİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Toplumların refah seviyesi sahip oldukları eğitim ve bilgi düzeyine göre şekillenir. Gelişmiş ülkeler bilimsel bilgiyi işlemenin yanı sıra bu bilgileri bir düzen içerisinde topluma katkı sağlayacak şekillere dönüştürerek değişimlere yön vermektedirler. Ülkemizde bilimsel bilginin geliştirilmesi ve topluma katkı sağlaması verilen eğitimin zihinlere doğru yerleşmesi ile mümkündür. Çünkü ancak doğru anlaşılan bilgiler yeni bilgilere ışık tutabilir. Bundan dolayı bilimsel ve teknolojik gelişmelerin temel dayanaklarından biri olan Kimya biliminin ülkelerin gelişmesine büyük katkılar sağladığı düşünüldüğünde Kimya Eğitimi büyük önem taşımaktadır. Öğrencilerin sahip oldukları kavramların algılanması öğrenme sürecinde belirleyici bir rol oynaması nedeniyle Kimya Eğitiminde kavramların öğretimi üzerinde yoğunlaşmamızı gerekli kılmaktadır.Bu çalışma Kimyada kullanılan soyut kavram ve olguların zihinsel yapılandırılmasındaki güçlüklerin giderilmesi amacıyla hazırlanmıştır. Ülkemizde bu ve benzeri çeşitli çalışmalar yapılmış olmasına karşın kimya dersine yönelik görsel özelliği olan kaynaklara fazla rastlanmamaktadır. Bu çalışmanın amacı görsel öğretim materyallerini Kimyada yer alan temel kavramların somutlaştırılmasında kullanmaktır. Yapılan çalışmada öğrenci ve eğitimciler için kullanılabilecekleri resimler ve ilgili kavramların tanımlarıyla desteklenen eğitim materyali tanıtılacaktır. Bu çalışmada kullanılan materyalin uygulamalardaki kullanılabilirliğini örnekler üzerinde, materyal geliştirme yaklaşımlarına uygun olarak tartışarak sunulacaktır. Örnek materyallerde, görsellik, benzeşim, etkileşim gibi unsurlarla yapılması gereken işlemler aşamalı bir şekilde ortaya konulacaktır. Böylelikle kullanıcının her aşamasını resimle izleyeceği bu tür materyallerin eğitimde kullanılmak üzere geliştirilip yer verilmesiyle eğitimin daha etkin ve verimli olması sağlanmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
The welfare of the communities are shaped by level of education and knowledge they have. Developed countries process scientific knowledge, furthermore they shape changes by converting this knowledge in such an order that contribute to society. In our country, the development of scientific knowledge and contribution to society is dependent on settlement of the training given to minds. Because only rightly understood information can shed light on the new information. Therefore, when chemical science which is one of the basic resources of scientific and technological developments is considered that it contributes to the development of countries; Chemistry education is of great importance. Since perception of the concepts that students have plays a decisive role during learning process, we need to focus on teaching concepts in chemistry education.This study is prepared for the elimination of difficulties of mental configuration of abstract concepts and facts that are used in chemistry education. In our country; although these and other various studies have been made chemistry resources having the visual features are not encountered. The purpose of this study is to make the visual instructional materials concrete in basic concepts in chemistry. In this study, images and educational materials that supported by the definition of the related concepts will be introduced for students and educators. Usability of materials used in this study in applications will be presented on samples and in accordance with the materials development approach. With material examples, elements such as interaction, visuality and simulation and the procedures that should be done will be put forward in a phased manner. Thus, by developing of visual materials that user could follow in every step, education will be more effective and efficient.