İlkokul sınıf kitaplıklarındaki çocuk kitaplarında geçen enerji kavramının kullanımının incelenmesi
Investigation of children's books in elementary school classroom libraries in terms of energy concept
  1. Tez No: 694336
  2. Yazar: İBRAHİM TOPKARA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜGE AYGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Birçok kavramla doğrudan veya dolaylı olarak ilişkili olan ve farklı disiplinlerde/bağlamlarda farklı bakış açılarıyla karşımıza çıkan enerji kavramı fen bilimi eğitiminin önemli ve temel konuları arasında yer almaktadır. Ancak enerji kavramın ya da çeşitlerinin öğretiminde kavram yanılgıları öğretimin önüne bir engel olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle ilkokul seviyesinde de enerji kavramının çocuk kitapları bağlamında araştırılması enerji kavramının anlaşılması için büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmada bir ilkokulda 2017/2018 eğitim-öğretim yılında sınıf kitaplıklarında bulunan çocuk kitaplarında enerji kavramının kullanımını incelemek amaçlanmaktadır. Bu araştırmada, sınıf kitaplıklarında bulunan 760 eser okunarak içinde enerji kavramı geçen 44 çocuk kitabı belirlenmiştir. Araştırma bir doküman inceleme çalışmasıdır. Belirlenen kitaplarda enerji kavramı ile ilgili istatistiklerle frekans ve yüzde değerler ortaya konmuştur. Çocuk kitaplarındaki enerji kavramının anlam alanını belirleyebilmek için ise eş dizimlilik analizi yapılmıştır. Ayrıca incelenen çocuk kitaplarında geçen enerji kavramının bilimsel anlamda kullanılıp kullanılmadığını tespit etmek amacıyla araştırmacı tarafından uzman görüş formu hazırlanmıştır. Fen, fizik, kimya ve biyoloji eğitimi alanında uzman akademisyenlerin görüşlerine başvurularak elde edilen veriler içerik analizi ile çözümlenmiştir. Öğrencilerde ve ders kitaplarında görülen enerji ile ilgili kavram yanılgılarının çocuk kitaplarında da olduğu sonucuna ulaşılmıştır. İçerik analizi sonucunda kavram yanılgıları enerji kaynağı, enerji korunumu, enerji türleri/ biçimleri, enerjinin somut bir varlık olarak kullanımı ve mecaz anlamda enerji kullanımı olmak üzere beş tema ortaya çıkmıştır. Çocuk kitaplarındaki enerji kavramların yanlış kullanımının önüne geçmek için alan eğitimcileri tarafından eserlerin incelenmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The concept of energy, which is directly or indirectly related to many concepts and confronts us with different perspectives in different disciplines/contexts, is among the important and basic subjects of science education. However, in teaching the concept of energy or its types, misconceptions appear as an obstacle to teaching. Therefore, researching the concept of energy at elementary school level in the context of children's books is of great importance for understanding the concept of energy. In this study, it is aimed to examine the use of the concept of energy in children's books in the classroom library in an elementary school in the 2017/2018 academic year. In this study, 760 books in the classroom library were evaluated and 44 books containing the concept of energy were determined. This research is a document review study. Frequency and percentage values with statistics related to the concept of energy have been revealed in the specified books. In order to determine the semantic field of the concept of energy in children's books, collocation analysis was performed. In addition, an expert opinion form was prepared to determine whether the concept of energy in the children's books examined was used scientifically. The data obtained by consulting the opinions of academicians who are experts in the field of science, physics, chemistry, and biology education were analyzed by content analysis. In a result, it has been determined that the misconceptions about energy seen in students and textbooks are also in children's books. As a result of the content analysis, energy misconceptions revealed five concepts: source of energy, energy conservation, energy types/forms, use of energy as a tangible asset and use of energy as a metaphorically. In order to prevent the misconceptions of energy in children's books, it may be recommended to examine/review the books (works) by field educators.