Küresel iklim değişiklikleri sonucunda Tekirdağ civarında sulanan alanlarda verim değişikliklerinin tespiti
In conclusion global climate change in around Tekirdağ determination of yield changes in the irrigated areas
- Tez No: 268782
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ İSMAİL İPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada küresel iklim değişikliklerinin bitki verimine etkisi araştırılmıştır.Bu araştırma yapılırken bulunan değerler Cropwat programından faydalanılarak eldeedilmiştir.Bilindiği üzere atmosfere salınan gazlar güneş ışınlarının yeryüzünden geriyansımasını engelleyerek ısı artışına neden olmaktadır. Bunun sonucunda su kaynaklarıazalmakta ve bitkilerin su ihtiyacı tam olarak karşılanamamaktadır. Bizim amacımız enkötü durumlarda bitkilerin ne kadar aralıklarla sulanması gerektiğini bilgisayarprogramı aracılığı ile simüle etmektir.
Özet (Çeviri)
In this study it is researched that how sperical climate changes? effect plant feat.While making this research finding values was taken with Cropwat programme.As it konown the gasses which spreaded from atmosphere cause tor ise the heatby keep from su rises to reverberate back. Because of this water resources decrease andneeds of plants couldn?t have answered completely. Our aim is in the worst situationssimulated to plants need water in what periods with computer programme.