Harnessing children's creativity in contextmapping activities
Bağlam eşleştirme çalışmalarında çocukların yaratıcılığından faydalanma
  1. Tez No: 268801
  2. Yazar: ASLI DENİZ ÖZAKAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OWAİN PEDGLEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Yeni geliştirilen katılımcı tasarım çalışmalarında, bütün tasarım süreci boyunca, kullanıcıların yaratıcılığı gereklidir. Tasarımcılar için yaratıcı süreç tanıdık olduğu halde kullanıcılar bu sürece yabancıdır. Ortaya çıkan sonuçların kalitesinin artması için, katılımcı tasarım çalışmalarında kullanıcıların gerçekleştirmeleri beklenen deneysel etkinliklerin, ilk önce kullanıcılarda yaratıcılığın nasıl işlediğini anlaması ve bu yaratıcılıktan faydalanması beklenmektedir. Bağlam eşleştirmenin, diğer katılımcı tasarım çalışmalarıyla aynı gereksinimlere sahiptir. Çünkü bu yöntem de kullanıcıların gelecek ürünlerden beklentileri ve bu ürünlerle ilgili hayallerini anlatabilmeleri için kullanıcıların üretimine dayalı seanslar içermektedir. Çocuklar da bu süreçlerin bir parçası haline gelmektedir ve onların katılımı için yetenekleri ve ihtiyaçları göz önünde bulundurulmalıdır. Çocuklarla bağlam eşleştirme pek çok yönden araştırmaya açıktır ve bu araştırmanın da temelini oluşturan yönlerden bir tanesi kullanıcıların üretimine dayalı seanslarda çocukların yaratıcılığından yararlanılmasıdır. Bu tez yaratıcılığa genel bir bakış, çocuklarla katılımcı tasarım, çocuklarla bağlam eşleştirme ve çocukların yaratıcılığını araştırmaktadır. Literatür, çocukların yaratıcılığı açısından hem zararlı, hem de ilgi çekici bulunan rekabetin çocukların yaratıcılığı için bir motivasyon olarak kullanılması yönünde araştırılmaya açık bir nokta bırakmaktadır. Bunun üzerine uygulanan ampirik çalışma da 6 tane kullanıcıların üretimine dayalı seanstan oluşmakta; işbirliğinin ve rekabetin bağlam eşleştirme seanslarında çocukların yaratıcılığı üzerindeki etkisini cinsiyet farkını dikkate alarak incelemektedir. Analiz edilen ve tartışılan bulgular, rekabetin motive edici bir eleman olduğunu ve çocukların yaratıcılığını olumlu etkilediğini; çocukların verilen göreve karşı motivasyonlarının arttığını ve görevden beklenene daha uygun sonuçlar verdiklerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Recently developed co-design methods ask for users? creative outcomes all through the design process. Designers are familiar with the creative process but users are not. The heuristic tasks given to users should reveal their creativity and harness it for high-quality outcomes. Contextmapping is a new co-design method following the same need as others; the method involves generative sessions in which users are asked to create artifacts communicating their needs and dreams about future products. Children are taking part in these processes and their involvement requires an understanding about their needs and abilities. Contextmapping with children has many aspects yet to be discovered, one of which is harnessing children?s creativity during generative sessions. This forms the basis for this research. The thesis traces an overview of creativity, co-design with children, contextmapping with children and children?s creativity. The literature review opens a new area for investigation about using competition, which is seen both detrimental and challenging for eliciting creativity from children, as a motivation during contextmapping activities. The empirical study is formed from six sessions aiming to find an answer to the effects of cooperation and competition on children?s creativity during contextmapping sessions in regard to gender differences. The analyzed and discussed findings show that competition is a motivating element and has positive impacts on children?s creativity, it increases children?s motivation towards contextmapping tasks and the outcomes of the sessions are more appropriate to the expectations of the task.