Developing a geotechnical microzonation model for Yenişehir (Bursa) settlement area
Yenişehir (Bursa) yerleşim bölgesi için jeoteknik mikrobölgeleme modelinin oluşturulması
  1. Tez No: 268802
  2. Yazar: ÇAĞIL KOLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET LÜTFİ SÜZEN, PROF. DR. REŞAT ULUSAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu çalışmanın amacı, sürekli gelişen ve sismik olarak aktif bir bölgede yer alanYenişehir (Bursa, Türkiye) yerleşim merkezi için yerleşime uygunluk amacıylajeoteknik mikrobölgeleme modelinin geliştirilmesidir. Bu amaçla, çalışma alanınınzemin özellikleri ve dinamik zemin davranışları incelenmiş; sondaj verileri ilemikrotremör ölçümleri kullanılarak bölgenin zemin sınıflaması, zemin büyütmesi,zemin hakim periyodu, rezonans olgusu ve sıvılaşma potansiyelideğerlendirilmiştir. Bu çalışmada, Yenişehir'de daha önce yapılmış olançalışmalara ait ham veriler kullanılmıştır. Çalışma alanının sıvılaşma potansiyelihem iki boyutlu plansal, hem de üç boyutlu hacimsel olarak değerlendirilmiştir.Çalışma alanına ait iki jeoteknik mikrobölgeleme haritası; sıvılaşmaya bağlı yüzeyhasarı (iki farklı yönteme göre), zemin büyütme ve akarsulara uzaklık haritalarınagöre, Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) tabanlı Çok Ölçütlü Karar Analizi kullanılarakoluşturulmuştur. Katmanlara ağırlık değerleri, ikili karşılaştırma yapılarak AnalitikHiyerarşi İşlemi yöntemiyle verilmiştir. Üretilen jeoteknik mikrobölgeleme haritalarıdeğerlendirilerek, çalışma alanının kuzey kesimi en güvenli alan, orta kesimi ilegüneydoğusu bölgesi ise en kritik alanlar olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to develop a geotechnical microzonation modelregarding the suitability of the residential areas in Yenişehir (Bursa, Turkey),which is a currently developing settlement area in a seismically active region. Forthis purpose, soil properties and dynamic soil behaviors of the study area wereassessed. Soil classification, soil amplification, natural soil predominant period,resonance phenomena and liquefaction potential of the study area wereevaluated using borehole data and microtremor measurements. The raw dataobtained from the previous studies carried out at Yenişehir were used for theseassessments. The liquefaction potential for the study area was evaluated both intwo-dimensional planimetric and three-dimensional volumetric assessments. Twogeotechnical microzonation maps were produced for the study area according tothe surface damage due to liquefaction (according to two different methods), soilamplification and distance to streams maps; by using Geographical InformationSystems (GIS) based Multi-Criteria Decision Analysis. The weight values wereassigned to the layers using Analytical Hierarchical Process method by pairwisecomparisons. Evaluating geotechnical microzonation maps produced, the safestareas were found on the northern sites of the study area. The most critical areaswere found to be in the middle and the southeast parts of the study area.