The assessment of seismic site effects during the 24 January 2020 Elazig-Sivrice Mw: 6.8 earthquake
24 Ocak 2020 Elazığ-Sivrice 6.8 büyüklüğündeki deprem zemin saha etkilerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 717016
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ÖNDER ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deprem Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 303
Özet
24 Ocak 2020 tarihinde yerel saat ile 20:55'te (17:55 GMT), Türkiye'nin en büyük ikinci fay hattı üzerinde yer alan Elazığ'ın Sivrice ilçesinde, USGS'ye göre 6.7 veya AFAD'a göre 6.8 büyüklüğünde şiddetli bir deprem meydana gelmiştir. Ne yazık ki deprem, can kaybı ve hasarla birlikte bölgede şiddetli bir yıkıma neden olmuştur. Bölgede meydana gelebilecek olası deprem hasarlarının en aza indirgenmesine yardımcı olmak ve gelecekteki depremler için sahaya özel sismik tasarım rehberi olması amacıyla, depremin sismik alan etkileri değerlendirilmiştir. Bu çalışma kapsamında, 2020 Sivrice-Elazığ Depremi sismik alan etkilerinin değerlendirilmesi başlıca üç aşamada gerçekleştirilmiştir; (i) sismik zemin tepki analizleri, (ii) zemin sıvılaşması riskinin araştırılması ve (iii) sismik mikrobölgelendirme haritalarının oluşturulması. Çalışmaya başlamadan önce, ilk olarak jeoteknik ve jeofizik veriler edinilmiştir. İdeal zemin profilini oluşturabilmek için 210 adet sondaj kuyusunun verileri çalışmaya dahil edilmiştir. Daha sonra, toplam yedi deprem kayıt istasyonu (SGMS) tarafından kaydedilen Sivrice-Elazığ Depremi'nin kuvvetli yer hareketi sarsıntısı, sahaya özel sismik tepki analizi için gerekli olan kaya hareketini oluşturmak için yerel olarak ölçeklendirilmiş ve kalibre edilmiştir. Ek olarak, sismik zemin tepki analizlerini yapmak için Deepsoil programı kullanılırken, zemin sıvılaşması çalışmalarını yapmak için Cetin vd. (2000, 2004 ve 2018) methodu uygulanmıştır. Yukarıda bahsedilen analizlerden elde edilen sismik parametreler Elazığ-Merkez'in sismik mikrobölgelendirilmesinin oluşturulmasında kullanılmıştır. En büyük yer ivmesi (PGA), spektral ivme (Sa) ve zemin sıvılaşma riski haritaları geliştirilmiştir. Son olarak, bu çalışmanın bir sonucu olarak Elazığ-Merkez'in sismik tehlikesinin değerlendirilmesi için öneriler geliştirilmiştir. Bir uyarı: Literatürden toplanan jeoteknik verilerin analiz boyunca geçerli ve temsili olduğu varsayıldığı için, bu verilerdeki herhangi bir yanlışlık sonuçları değiştirebilir.
Özet (Çeviri)
At 8:55 p.m. local time (17:55 GMT) on January 24, the Sivrice district of Elazig, located on Turkey's second-largest fault system, was struck by a severe earthquake with a magnitude of 6.8 (AFAD) or 6.7 according to USGS. Tragically, the earthquake resulted in severe devastation, including structural damage and fatalities. In order to aid in the mitigation of potential earthquake damage that may occur in the region and to serve as a guide for site-specific seismic design for future earthquakes, the seismic site effects of the earthquake were assessed. Within the scope of this study, the assessments of seismic site effects during the 2020 Sivrice-Elazig earthquake were undertaken following mainly three stages; (i) the performance of seismic site response analyses, (ii) the investigation of soil liquefaction hazard, and (iii) the construction of seismic zonation maps. Geotechnical and geophysical data were acquired prior to initiating the study. A total number of 210 boreholes were included in the study and were used to create the idealized soil profile. The strong ground motion shaking of Elazig-Sivrice event, recorded by a total of seven strong ground motion stations (SGMS), was then calibrated and scaled locally in order to generate the rock motion needed in the site-specific seismic response analysis. Additionally, Deepsoil software was used to conduct the seismic site response analysis, whereas the Cetin et al. (2000, 2004, 2018) approach was adapted for the soil liquefaction study. Finally, the seismic parameters collected from the aforementioned analyses were used in the construction of the seismic zonation of Elazig-Center. This was accomplished by developing peak ground acceleration (PGA), spectral acceleration (Sa), and soil liquefaction hazard maps. Finally, recommendations for assessing seismic hazard for the Elazig-Center district were developed as part of this study's conclusion. As a word of caution, geotechnical data culled from the literature was assumed to be valid and representative throughout the analysis; therefore, any inaccuracies in the adopted geotechnical data can alter the results.