Kayseri ilinin depremselliğinin araştırılması
Earthquake of Kayseri province
  1. Tez No: 993878
  2. Yazar: ÖZGE ÇEVİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜLKÜF KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Orta Anadolu'da yer alan Kayseri, büyük levhaların etkisi altında bulunan karmaşık bir tektonik bölgedir. Depremselliği, bölgeye eşit olarak dağılmak yerine aktif faylar boyunca yoğunlaşmıştır. Bu fayların anlaşılması, kayma hızları ve tekrarlanma aralıklarının bilin-mesi, deprem tehlikesinin değerlendirilmesi, risklerin azaltılması ve etkin afet hazırlık stratejilerinin geliştirilmesi açısından önemlidir. Bu tez, Kayseri'deki deprem aktivitesini literatür taraması ve Bünyan ilçesine bağlı İğde-cik Mahallesi ile Kocasinan ilçesine bağlı Kavakyazısı Mahallesi'nde yapılan mikroböl-geleme çalışması ile değerlendirmektedir. Çalışmada deprem kayıtları, fay haritaları, ze-min sınıflandırmaları ve geoteknik veriler kullanılmıştır. Ana analizler, tektonik yapı, fay aktivitesi, kayma hızları ve Vs30 zemin parametreleri üzerine olup, yerel zemin davranış modellemesi ve deprem tehlikesi değerlendirmesine katkı sağlamaktadır. Bu çalışmada, jeolojik ve sismolojik veriler kullanılarak Kayseri'nin deprem riski değer-lendirilmiştir. Kesme dalga hızı (Vs), zemin yükselimi ve mikro-titreşimler ölçülmüş; Hava koşullarından aşınmış, su oranı yüksek zeminlerde rezonans riski daha fazla olup, zemin koşullarının yapı tasarımında göz önünde bulundurulmasının önemi vurgulanmış-tır. Bu tezde, jeolojik, geoteknik ve sismik yöntemlerle Kayseri'deki deprem riskini ve zemin özelliklerini analiz etmiştir. Aktif fayların varlığı bölgesel deprem tehlikesini artırmakta, bu nedenle yapıların tasarımında titizlik gerekmektedir. Mikro-titreşim ölçümleri, MASW ve sismik kırılma yöntemleri ile zemin dinamik özellikleri, yükselme katsayıları ve titreşim periyotları belirlenmiş, yerel deprem davranışına dair önemli bilgiler elde edil-miştir. Bu veriler, daha güvenli mühendislik uygulamaları için temel teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
Kayseri, located in Central Anatolia, is a complex tectonic region influenced by major lithospheric plates. Its seismicity is not evenly distributed across the area but rather con-centrated along active fault zones. Understanding these faults including their slip rates and recurrence intervals is crucial for assessing earthquake hazards, reducing associated risks, and developing effective disaster preparedness strategies. This thesis evaluates the earthquake activity in Kayseri through a literature review and microzonation studies conducted in the İğdecik Distinct of Bünyan regions as well as in Kavakyazısı District of Kocasinan. The study utilizes earthquake records, fault maps, soil classifications, and geotechnical data. The main analyses focus on tectonic structures, fault activity, slip rates, and Vs30 soil parameters, contributing to the modeling of local ground behavior and seismic hazard assessment. In this study, geological and seismological data were used to assess the earthquake risk in Kayseri. Shear wave velocity (Vs), site amplification, and microtremors were measu-red. It was found that in soils eroded by weather conditions and with high water content, the resonance risk is higher — emphasizing the importance of considering soil conditions in structural design. This thesis analyzes the earthquake risk and soil characteristics in Kayseri using geologi-cal, geotechnical, and seismic methods. The presence of active faults increases the regio-nal seismic hazard, requiring precision in structural design. Through microtremor measu-rements, MASW, and seismic refraction methods, the dynamic soil properties, amplifica-tion factors, and vibration periods were determined, providing valuable insights into local seismic behavior. These findings form a basis for safer engineering practices.