Convergence of Lotz-Raebiger nets on Banach spaces
Banach uzayları üzerindeki Lotz-Raebiger netlerinin yakınsaklığı
  1. Tez No: 268821
  2. Yazar: NAZİFE ERKURŞUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EDUARD EMEL'YANOV
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
LR-ağ kavramı ilk olarak H. P. Lotz [27] ve F. Raebiger [30] tarafından tanımlanarak incelenmiştir. Bu nedenle biz bu özel ağları Lotz-Raebiger ağları ya da kısaca LR-ağları olarak adlandıracağız. Bu tezde LR-ağları olarak adlandırılan özel operatör ağların asimtotik özellikleri ile ilgili iki problem ele alınmaktadır.İlk problemimiz bazı özel koşulları sağlayan bir operatörün Cesaro ortalaması olarak bilinenoperatör ağları için verilmiş olan teoremlerin genişletilmesidir. Diğer bir deyişle Eberleinve Sine teoremleri LR-ağlarına genişletilmiştir. İkinci problem L1-uzayı üzerinde Markovoperatörlerinden oluşan LR-ağlarının kuvvetli yakınsaması ile ilgilidir. Daha sonra alt sınırfonksiyonunun varlığının bu özel ağların asimtotik kararlılığı için yeterli ve gerekli olduğuispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of LR-nets was introduced and investigated firstly by H.P. Lotz in [27] and by F.Raebiger in [30]. Therefore we call such nets Lotz-Raebiger nets, shortly LR-nets. In this thesiswe treat two problems on asymptotic behavior of these operator nets.First problem is to generalize well known theorems for Cesaro averages of a single operator toLR-nets, namely to generalize the Eberlein and Sine theorems. The second problem is relatedto the strong convergence of Markov LR-nets on L1-spaces. We prove that the existenceof a lower-bound functions is necessary and sufficient for asymptotic stability of LR-nets ofMarkov operators.