Investigation of DC generated plasmas using Terahertz time domain spectroscopy
Doğru akım ile elde edilen plazmaların özelliklerinin atımlı Terahertz spectroscopi ile incelenmesi
  1. Tez No: 268829
  2. Yazar: GÜLTEN KARAOĞLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tezde dc bosalmalı plazma karakterizasyonu yapılmıştır. Plasma elektron yoğunluğunun belirlenmesine önem verilmiştir. Terahertz atımlarının üretilmesi ve ölçülmesi açıklanmıştır. Terahertz dalgalarının plasmadan geçişleri ve plasma emisyon ölçümleri alınıp bu tezde anlatılmıştır. Terahertz plasma geçiş ölçümleri hava, gas nitrojen ve argon plasmalar icin alınmıştır. Hava, N2 ve Ar plasmalar icin emisyon ölçümleri yapılmıştır. Bu ölçümler sonunda terahertzin nitrogen ve hava plasmalarından gecislerinden etkilendiği ama argon plasma geçişinden etkilenmediği gözlemlenmiştir. Plasma electron yoğunluğunu analiz edebilmek icin Drude Modeli kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is on the topic of investigation of the characteristics of DC Glow Discharge plasmas. Emphasis is given on characterizing the plasma electron density. The methods of generating and detecting THz pulses are described. THz transmission spectroscopy and plasma emission spectroscopy is examined. Transmission spectrum is taken for Air, gaseous Nitrogen and Argon plasmas. Moreover, emission spectrum of Air, N2 and Ar plasma analysis were done respectively. It was found that the transmission of terahertz pulses through nitrogen plasma was considerably affected compared to that of the argon plasma. Initially Drude model theory of electron conduction is employed to analyze the plasma density.