Service discovery oriented clustering for mobile and adhoc networks
Anlık kablosuz ağlarda servis keşfi temelli kümeleme
  1. Tez No: 268834
  2. Yazar: GÜLŞAH BULUT
  3. Danışmanlar: DR. CEVAT ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Anlık kablosuz ağlar, sabit bir altyapı üzerine kurulmazlar. En göze çarpan özellikleri ise merkezi olmayan yapıları ve yüksek devinime bağlı dinamik topolojileridir.Anlık kablosuz ağların bahsedilen dinamikleri, ağ içindeki kaynaklara erişimi karmaşık hale getirir. Buna bağlı olarak da, servis keşfi; anlık kablosuz ağların tek başına ayakta durabilmesi ve kendi kendini yapılandırabilmeleri açısından yapının son derece önemli bir parçasıdır. Ağdaki aygıt çeşitliliği ve batarya gibi kısıtlı kaynaklar da servis keşfine daha fazla zorluk yükler.Anlık ağların değişken doğalarına bağlı olarak, sözü edilen ağlar için önerilen algoritmalar bazı problemlerden muzdariptir. Örneğin servis keşfi, mesajların tüm ağa yayılması üzerine kurulmuşsa, ölçeklenebilirlik büyük bir problem haline gelir. Dahası, ağ düğümleri arasında mesaj alışverişine bağlı oluşan yüksek trafik, ağ içinde iletişimi neredeyse imkansız hale getirir. Sonuç olarak, ölçeklenebilirlik problemini aşmak için ağı daha küçük alt ağlara bölmek iyi bir yöntem halini alır.Bu tezde, kümelenmiş anlık ağlar üzerinde devinim temelli servis keşfi algoritması sunulmuştur. Algoritma iki ana parçadan oluşur. Bunlardan ilki, ağı daha küçük alt ağlara, yani kümelere ayırır. İkinci parça ise, tüm ağ üzerinde etkili ve verimli bir servis keşfi yapmak üzere tasarlanmıştır. Kümeleme algoritması olarak, kablosuz ağ kümeleme alanında altın bir yöntem olan DMAC (Dağıtık ve Devinim Uyarlı Kümeleme) algoritmasının geliştirilmiş hali kullanılmıştır. Servis keşfi katmanında hızlı ve esnek olabilmek adına, basit ve sorgulara hızlı cevap veren bir algoritması gerçekleştirilmiştir. Bu iki algoritmanın entegrasyonu ile ağdaki aygıtlara hareket özgürlüğü sağlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Adhoc networks do not depend on any fixed infrastructure. The most outstanding features of adhoc networks are non-centralized structure and dynamic topology change due to high mobility. Since mentioned dynamics of mobile adhoc networks complicate reaching the resources in the network, service discovery is significantly an important part of constructing stand-alone and self-configurable mobile adhoc networks. The heterogeneity of the devices and limited resources such as battery are also load up more difficulty to service discovery.Due to the volatile nature of the adhoc networks, service discovery algorithms proposed for mobile and adhoc networks suffer from some problems. Scalability becomes a problem when the service discovery is based on flooding messages over the network. Furthermore, the high traffic which occurs due to the message exchange between network nodes makes the communication almost impossible. Partitioning a network into sub-networks is an efficient way of handling scalability problem.In this thesis, a mobility based service discovery algorithm for clustered MANET is presented. The algorithm has two main parts. First one is for partitioning the MANET into sub-networks, named ?clustering?. Second part is composed of an efficient discovery of services on overall network. Clustering algorithm used in this study is enhanced version of DMAC (Distributed Mobility Adaptive Clustering, which is one of the golden algorithms of the wireless network clustering area). To be fast and flexible in service discovery layer, a simple and fast-responding algorithm is implemented.