Graviton induced monojet production in CMS within ADD type led
ADD tipindeki geniş ekstra boyutlarda graviton yoluyla oluşturulan tekil jet kanalının CMMS?te üretilmesi
  1. Tez No: 268835
  2. Yazar: UĞUR EMRAH SURAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM SERİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, Kayıp İzdüşüm Enerjisi + Tekil Jet kanalında simüle edilen Geniş EkstraBoyutlar, ADD modelinin öngördüğü çerçeve içerisinde sunulmuş ve CMS dedektöründe birkuark yada gluon tarafından tetiklenen bu graviton salınımına ilişkin keşif limitleri belirlenmiştir.İki ayrı LHC senaryosu, kütle merkezi enerjisi 10 TeV ve 14 TeV olan proton demetleri içinsırasıyla 100 pb?1 ve 200 pb?1 entegre ışınım enerjisinde Monte Carlo üreticileri tarafındanüretilmiş ve karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. Analiz için öngörülen tetikleme çalışmalarıdetaylandırılmış ve hedeflenen yüksek enerjili hadronik oluşuma erişebilmek için uygulananoptimizasyon teknikleri karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak, Tevatronda ADD modeli için geçerlilimitlerin, LHC verileri kullanılarak, bu analiz metodları üzerinden 3 kat artırılabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The discovery reach for the ADD-type Large Extra Dimension (LED) scenario in theCMS Experiment at the LHC is presented by looking at the Monojet + Missing Energy signature,which arises as a result of a single graviton emission accompanied by a quark orgluon. Using Monte Carlo generated events, two LHC run scenarios were considered andcompared namely a center-of-mass energy of 14 TeV and integrated luminosity of 100 pb?1,and a center-of-mass energy of 10 TeV and integrated luminosity of 200 pb?1. Details fromextensive trigger studies are presented and offline selection techniques that optimize the signalexcess over backgrounds are highlighted. As a result of this study, it is shown that theexisting Tevatron limits on the ADD model can be improved through the implementation ofthis analysis in CMS Experiment with a factor of 3 using the the early LHC data.