Design of an integrated hardware-in-the-loop simulation system
Tümleşik bir çevrimiçi donanım benzetimi sisteminin tasarlanması
- Tez No: 268853
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET BUĞRA KOKU, YRD. DOÇ. DR. MELİK DÖLEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Mechanical Engineering
 - Yıl: 2010
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
 - Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu tezde bir çevrimiçi donanım benzetiminin gerçekleştirilmesi için çeşitli yöntemlerin öne sürülmesi ve tasarım ile uygulama için gerekli donanım ve yazılım gereçlerinin sağlanması hedeflenmiştir. Bu amaçla, sıklıkla karşılaşılan dinamik sistem bileşenlerinin modellenmesine dair yöntemler incelenmiş ve modellenen sisteme ait durum değişkenlerinin hesaplanmasına yönelik yordamlar sunulmuştur. Bir çevrimiçi donanım benzetimi uygulamasının gerçekleştirilmesini ve bunun harici denetleyici donanımlarla arabağlanmasını sağlayan modüller ve alt sistemler açıklanmıştır. Bu tez ayrıca üç farklı benzetim senaryosu sunmaktadır. Bu senaryolara uygun çözümler ve bunların uygulanışları anlatılmıştır. Geliştirilen yazılım paketleri ve donanım platformlarına dair ayrıntılar ve özellikler verilmiştir. Sunulan sonuçlar, bu çözümlerde kullanılan yaklaşımların faydalı ve kusurlu yönlerini gösterir niteliktedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to propose multiple methods for performing a hardware-in-the-loop simulation, providing the hardware and software tools necessary for design and execution. For this purpose, methods of modeling commonly encountered dynamical system components are explored and techniques suitable for calculating the states of the modeled system are presented. Modules and subsystems that enable the realization of a hardware-in-the-loop simulation application and its interfacing with external controller hardware are explained. The thesis also presents three different simulation scenarios. Solutions suitable for these scenarios are provided along with their implementations. The details and specifications of the developed software packages and hardware platforms are given. The provided results illustrate the advantages and disadvantages of the approaches used in these solutions.