Otomotiv teknolojisi eğitiminde kullanılmak üzere buji ile ateşlemeli bir motor için bilgisayar kontrollü bir yakıt enjeksiyon sisteminin geliştirilmesi
Development of a computer controlled fuel injection system for a spark ignition engine for the purpose of using in automotive technology education
  1. Tez No: 268856
  2. Yazar: FATİH ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. SAHİR SALMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışmada otomotiv teknolojisi eğitiminde kullanılmak üzere tek silindirli buji ile ateşlemeli bir motor için bilgisayar kontrollü bir yakıt enjeksiyon sistemi geliştirilmiştir. Bu amaçla, bir yakıt enjeksiyon sistemi için gerekli sensör ve aktüatörler kullanılarak karbüratörlü bir motorun yakıt sistemi değiştirilmiştir. Yakıt enjeksiyon sistemi tarafından ihtiyaç duyulan bilgiler sensörler yardımıyla motordan alınarak veri toplama kartıyla bilgisayara aktarılmıştır. Kontrol yazılımı Microsoft Visual C#'ta geliştirilmiştir. Geliştirilen sistem, yakıt enjeksiyonu, ateşleme avansı ve rölanti düzenleyicinin kontrolünü gerçekleştirmektedir. Yakıt enjeksiyon süresi, ateşleme avansı ve rölanti düzenleyici konumu bilgileri kontrol yazılımı tarafından hesaplanmış ve bu çalışma için geliştirilen mikrodenetleyicili bir sürücü devre ile motora uygulanmıştır. Deney motorunda karbüratörlü yakıt sistemi ve geliştirilen yakıt enjeksiyon sistemi kullanılarak performans ve emisyon testleri gerçekleştirilmiştir. Geliştirilen yakıt enjeksiyon sistemiyle HYO'nun istenilen değerde hassas bir şekilde tutulabilmesi sağlanmıştır. Deneysel sonuçlara göre motorun emisyon ve özgül yakıt tüketimi karbüratörlü sisteme göre güçte azalma olmaksızın iyileştirilmiştir. Ayrıca, geliştirilen sistemin öğretimde kullanılması halinde öğrenci başarısı ve öğrenilenlerin kalıcılığına etkisi incelenmiştir. Çalışma 20 öğrenciden oluşan bir deney grubu ve 25 öğrenciden oluşan bir kontrol grubu üzerinde gerçekleştirilmiştir. Öğrenci başarısı ve kalıcılığı ölçmek için 40 sorudan oluşan çoktan seçmeli bir test kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre grupların başarı puanları arasında anlamlı bir fark bulunmazken kalıcılık puanları arasında deneysel grup lehine anlamlı bir fark bulunmuştur. Sonuçlar geliştirilen sistemin yakıt enjeksiyon sistemlerinin öğretiminde kullanılmasının öğrenilenlerin kalıcılığını arttırmada daha etkili olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study a computer controlled fuel injection system for a single cylinder spark ignition engine was developed to use in automotive technology education. For this purpose, fuel system of a carbureted engine was modified by using the sensors and actuators needed for a fuel injection system. Data needed by the fuel injection system were collected by sensors from the engine and transferred to a computer via a data acquisition card. A control software was developed in Microsoft Visual C#. The developed system performs fuel injection, ignition timing and idle speed control functions. The results of injection time, ignition timing and idle speed controller position were calculated by the control software and applied to the engine by a microcontroller driver card which was developed in this study. Performance and emission tests were carried out on the engine with the carburettor and the developed fuel injection system. Precise control of AFR was achieved by using the developed fuel injection system. According to the experimental results, emission and specific fuel consumption of the engine were improved compared to the carburetor type fuel system without decrease of engine performance. In addition, effects of the developed system to the students? achievement and retention of learning were investigated in case of use in the teaching of fuel injection systems. The study was performed on an experimental group consisting of 20 students and a control group consisting of 25 students. A multiple choice test of 40 items was used to measure the students? achievement and retention of learning. According to the results of the study, there is a significant difference between retention points in favour of experimental group while there is no significant difference between achievement points of groups. The results show that using of the developed system in the teaching of fuel injection systems is more effective in increasing the retention of learning.