Tanalith-e ile emprenye etmenin ağaç malzemelerin bazı teknolojik özelliklerine etkileri
Impacts of impregnation with tanalith-e on some technological properties of wood materials
  1. Tez No: 268857
  2. Yazar: NİHAT DAĞLIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma, Tanalith-E ile emprenye etmenin ağaç malzemelerin bazı teknolojik özelliklerine etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu maksatla, ülkemiz orman ürünleri endüstrisinde yaygın olarak kullanılan Doğu kayını (Fagus orientalis Lipsky), sapsız meşe (Quercus petraea Liebl.), Kara ceviz (Junglans nigra Lipsky), Kara kavak (Populus nigra Lipsky), Dişbudak (Fraxinus exelsior Lipsky) ve sarıçam (Pinus sylvestris Lipsky) odunlarından TS EN 345 esaslarına göre hazırlanan deney örnekleri Tanalith-E ile ASTM D 1413-76 esaslarına uyularak vakum yöntemi ile emprenye edilmiştir. Emprenye edilen deney örneklerinde; hava kurusu yoğunluk değerleri TS 2472, eğilme direnci TS 2474, eğilmede elastiklik modülü TS 2478 ve basınç direnci TS 2595 standardı esaslarına göre test edilmiştir. Emprenyesiz ağaç malzemelerin bazı teknolojik özellikleri emprenye edilmiş ağaç malzemelere göre; basınç direnci için kavak odununda %8,17, eğilme direnci için kayın'da %6,83, dişbudak'ta %5,12, sarıçam'da %5,93, eğilmede elastiklik modülü değerleri için meşe'de %7,15, dişbudak'ta %6,58 oranında daha yüksek bulunmuştur. Buna göre emprenye maddesinin ağaç malzemelerin basınç direnci, eğilme direnci ve eğilmede elastiklik modülü değerini etkilediği söylenebilir. Sonuç olarak, Tanalith-E ile emprenye edilmiş ağaç malzemelerin basınç direnci, eğilme direnci ve eğilmede elastiklik modülü değerleri en yüksek Doğu kayını ve Dişbudak'ta, en düşük değerler ise Kara kavak odununda elde edilmiştir. Buna göre, basınç direnci, eğilme direnci ve elastiklik modülünün önemli olduğu kullanım yerlerinde, Tanalith-E ile emprenye edilmiş Doğu kayını ve dişbudak odunları tercih edilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of impregnation with Tanalith-E on the technological properties of some woods. For this purpose, the test samples prepared from Oriental beech (Fagus orientalis Lipsky), European oak (Quercus petraea Liebl.), Black walnut (Junglans nigra Lipsky), Lombardy poplar (Populus nigra Lipsky), Ash (Fraxinus exelsior Lipsky) and Scots pine (Pinus sylvestris Lipsky) wood materials - that are of common use in the forest products industry of TURKEY - according to TS 345, were treated with Tanalith-E by the vacuum impregnation process of ASTM D 1413 standards and directions of the manufacturer. After impregnation, each sample was tested for observation of retention amount, air-density (TS 2472), bending strengths (TS 2474), modulus of elasticity in bending (TS 2478), compression strengths (TS 2595). Some technological properties of wood un-impregnated according to impregnated wood materials, the compression strengths in the poplar wood to 8.17%, the bending strengths in Oriental beech to 6.83%, 5.12% in the ash, 5.93% in the Scots pine, the elasticity module values to 7.15% in the oak and ash, at a rate of 6.58% in the higher were found. Accordingly, It can be said that the Tanalith-E impregnation material affect the compression strength, the bending strength, elasticity module of wood. As a result, the highest values of compression strengths, bending strengths and modulus of elasticity in bending were obtained in Oriental beech and ash woods impregnated with Tanalith-E, whereas the lowest values were obtained in the Lombardy poplar wood. Accordingly, where the use of modules in place was the compression strengths, bending strengths and modules of elasticity in bending is important, Oriental beech impregnated with Tanalith-E and ash woods may be preferred.