Üç fazlı asenkron motorun güç katsayısının PLC ile kontrolü ve izlenmesi
A PLC based monitoring and control of power factor of a three phase
- Tez No: 268867
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN BAYINDIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Teknik Eğitim, Electrical and Electronics Engineering, Technical Education
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Endüktif yüklerin endüstrideki kullanım alanları gün geçtikçe artmaktadır. Bu yükler bağlı oldukları hatlardan reaktif güç çekerler. Endüktif yüklerin ihtiyaç duyduğu reaktif güçlerin belirli tekniklerle karşılanmasına kompanzasyon denir. Bu sayede mevcut santrallerde üretilen enerji daha ucuza ve tam kapasiteli olarak kullanılabilir.Yapılan bu tezde; programlanabilir lojik kontrolör (PLC) aracılığıyla, 4 adet asenkron motorun farklı zamanlarda devrede olduğu bir sistemin reaktif güç kompanzasyonu gerçekleştirilmiştir. Reaktif güç tüketicisi olarak dört adet asenkron motor PLC kontrollü sisteme alınıp çıkartılmıştır. Aynı zamanda güç sistemine ait akım, gerilim parametreleri PLC'de işlenerek güç katsayısı hesaplama, sistemin ihtiyacı olan kondansatör gücünü devreye alma/çıkarma yapılan yazılım ile otomatik olarak gerçekleştirilmektedir. Bunlara ilaveten hazırlanan sistem motorun faz sırası kontrolü, aşırı akım, yüksek gerilim, düşük gerilim gibi tehlike arz eden durumlarda motoru koruma uygulaması gerçekleştirilebilmektedir.Geliştirilen bilgisayar arayüzü sayesinde motorların çalışması, durdurulması ve tüm sisteme ait parametreler bilgisayar üzerinden uygulanabilmektedir. Bu sayede sistemin uzaktan kontrolü ve izlenmesi gerçek zamanlı olarak yapılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The uses of inductive loads in the industry have increased day by day. These loads draw reactive power from the line. The system providing reactive power required for inductive loads called as compensation system. Compensation systems allow the power generation system to operate at full capacity and to produce inexpensive energy. In this study, a reactive power compensation system consists of 4 induction motors which have different operating procedures has been implemented by means of the programmable logic controller (PLC). PLC can run or stop the induction motors in the system.Current and the voltage belong to the system are also measured and then processed in the PLC to calculate the power factor of the system. After that, required reactive power to keep the power factor is provided from switching the capacitor groups automatically by means of the developed software. In addition, the developed system can protect the induction motors against possible problems such as the control of phase sequence of the motor, over current, high voltage and low voltage.Owing to the computer interface improved, starting and stopping the motor and the parameters belong to all system can be achieved monitored with remotely a computer. Thanks to this, the control and the monitoring of the system can be done remotely.