Salih Zeki'de modern matematik kavramları analizi
The analyses of modern mathematical notations in Salih Zeki
- Tez No: 268868
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tezde on ciltten oluşan Kâmûs-ı Riyâziyyât (Matematik Bilimleri Ansiklopedisi) adlı eserin birinci cildinde incelenen üç önemli kavramın matematiksel analizi yapılmıştır. Osmanlıca olarak yazılan bu Matematik Bilimleri Ansiklopedisi 19. yüzyılda yetişmiş olan (1864-1921) Salih Zeki Bey'e aittir. Salih Zeki Bey Osmanlı'nın yetiştirdiği son üç matematikçiden birisi olup çağdaş matematiğin tanınması ve uygulanması için çok değerli çalışmalar yapmıştır. Bugünkü İstanbul Üniversitesi (Dârü'l-Fünûn)'nin ilk rektörüdür. Burada incelenen üç kavram integral alma, sonsuz küçük ve episikloiddir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, three important mathematical notions, which were investigated in the first part of Kâmûs-ı Riyâziyyât which has ten parts (Mathematical Sciences Encyclopedia), have been analyzed. This Mathematical Sciences Encyclopedia, which was written in the Ottoman language has been done by Salih Zeki Bey, who was grown up in the 19. century. Salih Zeki Bey who was one of the last three mathematicians raised in the latest times of the Ottoman Empire, had made very precious studies for the recognition and application of Modern Mathematics. He was the first rector of today?s İstanbul University (Dârü?l-Fünûn). The three notions have been examined which are integration, infinitesimal quantities and epicycloid.