Bazı a3b (L12) tipi alaşımların yapısal, elektronik, elastik, termodinamik ve titreşimsel özeliklerinin ab initio yöntemlerle incelenmesi
The investigation of the structural, elastic, thermodynamic and vibrational properties of some a3b (L12) type alloys using ab initio method
- Tez No: 268866
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ÇOLAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada Rh3X (X= Ti, V, Zr, Nb, Hf) alaşımlarının bazı yapısal, elektronik, elastik, termodinamik ve titreşimsel özelikleri LDA yaklaşımı kullanarak yoğunluk fonksiyoneli teorisine dayalı ab- initio metotlarla hesaplandı. Spesifik olarak, incelenen alaşımların örgü parametreleri, bant yapıları, elastik sabitleri, shear modülü, Young's modülü ve Poison's oranı gibi bazı temel fiziksel parametreler hesaplandımıştır. Ayrıca fonon dispersiyon eğrileri ve durum yoğunlukları hesaplandı. Aynı zamanda hacmin, bulk modülünün, termal genişleme katsayısının, sıcaklık kapasitesinin, Grüneisen parametresinin ve Debye sıcaklığının geniş basınç ve sıcaklık aralıklarındaki değişimleri hesaplandı. Elde edilen bulgular mevcut deneysel ve teorik değerlerle karşılaştırıldı. Kullanılan yöntemin alaşım ve bileşiklerin özelliklerini belirlemede doğru sonuçlar verdiği görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, some structural, electronic, elastic, thermodynamic and vibrational properties of Rh3X (X= Ti, V, Zr, Nb, Hf) alloys were calculated using the LDA approximation with ab-initio method based on density functional theory. Specifically, some fundamental physical quantities such as lattice parameters, band structures, elastic constants, shear modulus, Youngs modulus and Poissons ratio of the investigated alloys were extracted. Also, the phonon dispersion curves and density of states were calculated. In addition, the variation of the volume, bulk modulus, thermal expansion coefficient, heat capacity, Gruneisen parameters and Debye temperature in the wide temperature and pressure range were calculated. The obtained data were compared with the existing experimental and theoritical ones. The results showed that the used method gave the accurate results for the determination of the alloy and compound properties.