Türk imalat sektöründe iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının etkinliğinin belirlenmesi ve Avrupa Birliği uyum süreci çerçevesinde değerlendirilmesi
Determination of the efficiency of occupational health and safety implementations in Turkish manufacturing industry and evaluation of them within the integration process to the European Union
- Tez No: 268877
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULKADİR GÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Technical Education, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada, imalat sektöründeki iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının etkinliği belirlenerek, ülkemizde yapılan çalışmaların Avrupa Birliği uyum süreci çerçevesinde değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda biri kamu sektöründe, diğeri özel sektörde olmak üzere iki büyük sanayi kuruluşumuzda araştırma yapılmıştır. Araştırma yapılırken işletmede çalışan yönetici ve işçilerle birebir görüşülmüş ve daha sonra çalışanlar üzerinde istenen verileri elde etmek amacıyla iki ayrı anket uygulanmıştır. İlk anket, işletmenin genel bilgilerine ulaşmak amacıyla yöneticilere uygulanmıştır. İkinci anket ise işletmede iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarını görmek amacıyla işçilere uygulanmıştır. Anket soruları hazırlanırken imalat sektörünün genel yapısı dikkate alınarak, A sınıfı sertifikaya sahip iş güvenliği uzmanları, istatistik uzmanları ve imalat sektörü çalışanlarının görüşleri dikkate alınmıştır. Yapılan çalışmada elde edilen veriler SPSS 15.0 programına aktarılarak araştırmanın güvenirlilik analizi için test edilmiştir. Daha sonra verilerin güvenirliliğinden emin olunmuş ve elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir. Yapılan değerlendirmeler sonucunda imalat sektöründe iş sağlığı ve güvenliği alanında bazı olumlu uygulamalar olmasına rağmen bazı uygulamalarda eksiklikler olduğu görülmüştür. Ayrıca ülkemizde Avrupa Birliği'ne uyum süreci çerçevesinde bir takım yasalar çıkarılmasına rağmen bu yasaların uygulanmasında da eksiklikler olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been intended that works in our country which are evaluated process the European Union compliance framework by determining of efficiency of applications occupational health and safety in manufacturing sector. For this aim, a research study has been accomplished in two big industrial institution one of which is public sector and other is private sector. During the research the management and workers were interviewed face to face, then two different poll was applied on the employees for obtaining the required data. For reaching general information of institution first poll has been applied on the management. Second poll has been applied on the workers in order to observe the applications of occupational health and safety in the institution. As poll questions were being prepared, general structure of manufacturing sector, ideas of experts of occupational safetly who has A class certificate, experts of statistics and employees of manufacturing sector have been taken into consideration. In the study, obtained data has been tested by translating to the SPSS 15.0 program for safety analysis. After being sure for the reliability of data, obtained results have been evaluated. In the conclusion of evaluations, in the manufacturing sector, although there are several positive applications in the occupational health and safety area, it has been determined that there are deficiencies in some applications. Moreover, in our country, although some legislution has been prepared regarding the process of European Union compliance framework, deficiencies have been determined in the applications of these laws.