Kentsel saçaklanmanın verimli tarım topraklarının amaç dışı kullanımına etkisi: Ankara örneği
The effects of urban sprawl on the misuse of fertile agricultural lands: Ankara case
  1. Tez No: 268893
  2. Yazar: DİNÇER SEZGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM VAROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
20. yy.'daki sanayileşme hareketiyle birlikte kentleşme şekil değiştirmiş, kentler giderek genişlemeye ve yayılmaya başlayarak çevre yerleşmelere doğru gelişimini devam ettirmiş ve bazı kentsel fonksiyonlar, metropoliten kentin yerleşim alanı sınırının dışında yer seçmeye başlamıştır. Bunun sonucunda, sürekliliği olmayan, arada kullanılmayan alanların bulunduğu, birbirinden kopuk bir yerleşim örüntüsü oluşmuş ve metropoliten kentin bu yeni büyüme biçimi `kentsel saçaklanma' olarak adlandırılmıştır.Kent, bir yönüyle fiziki mekanın, yani `toprağın' düzenlenmesi olduğundan, kent ve toprağın birbirleriyle ilişkisi kaçınılmaz olup, kentlerin mekanda aşırı yayılması, en başta mekanın temel varlığı olan toprağı etkilemektedir. Toprak, ekosistemin devamı için vazgeçilmez bir doğal kaynak olup, verimli ve dengeli bir biçimde kullanılması gerekli iken, günümüzde, kentleşme gibi pek çok etken sonucu korunmak bir yana, amaç dışı kullanılarak yok edilmektedir.Bu çalışmada, toprağın üretilemez ? yenilenemez bir doğal kaynak olduğu vurgulanarak, kentlerde fiziksel büyümeye bağlı olarak ortaya çıkan kentsel saçaklanmanın toprak üzerindeki etkileri, Ankara metropoliten alanı özelinde ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the industrialization movement of 20th century, urbanization has been transformed so that the cities started to expand and outspread through their hinterland and some of the urban functions started to locate outside the boundaries of settlement areas. Thus, new patterns of disjointed settlements which have discontinuity and unused areas in-between have emerged leading to a new growth model of metropolitan city called as urban sprawl.Being the rearrangement of `land? in a broader sense, city has an inevitable relation with land so that spatial expansion of cities affects the basic asset of space, land. As an indispensable natural resource for the continuity of ecosystem, land has to be used efficiently and in-balance but on the contrary, because of the factors like urbanism it is degraded by being misused.In this study, emphasizing the nonrenewal and unproducible nature of land, the effects of urban sprawl on the land caused by spatial growth of cities are explained in the case of Ankara Metropolitan Area.