Kriz dönemlerinde stratejik yönetim ve rekabete etkisi: Bir alan araştırması
Strategical management at the crisis periods and it?s effection competitive: A field study
  1. Tez No: 268894
  2. Yazar: MEHMET ÜMİT İRVASA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENVER AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Geçtiğimiz yüzyılın başlarında üreticiler ürünlerini rekabet kavramını göz ardı ederek piyasada kolaylıkla satabiliyorlardı. Gelişen teknoloji ve dağıtım araçları ile üreticiler ürünlerini uluslar arası piyasalara sunmaya başladılar. Üretilen ürün sayısının müşterinin talebinden fazla olmasıyla rekabet işletmeler için vazgeçilemez bir unsur olmuştur. Özellikle kriz dönemlerinde rekabet koşullarının zorluğu, işletmeler için stratejik yönetim yaklaşımını ön plana çıkarmaktadır. Bu çalışmada Ankara ilinde seçilen ve aralarında küçük, orta ve büyük işletmelerin bulunduğu 50 firma ile yüz yüze görüşülerek anket çalışması yapılmış olup stratejik yönetim yaklaşımlarının önemi belirlenmeye ve işletmelerin özellikle kriz dönemlerinde uyguladıkları rekabet stratejileri ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the begining of the passed century, manufacturers could sell their products without considering the concept of rivalry in their market. With developed technologies and distribution tools, manufacturers begin to offer their products to international markets. With the quantity of products? being more than the demand of costumers, rivalry has become an indispensable factor for managements. Especially in the period of crisis, the difficulty of the conditions of rivalry highlights the strategic management approach for companies. In this study, a research has been done by interviewing face to face with 50 fims which are chosen in Ankara and in wich there are small, middle and big managements and the importance of the management approach has been tried to be determined, strategies of rivalry which companies carry out, especially in the period of crisis have been tried to be revealed.