Sürdürülebilir binalar için HVAC sistemleri seçimi, tasarımı ve enerji analizi
HVAC system selection, design and energy analysis for sustainable buildings
- Tez No: 268897
- Danışmanlar: PROF. DR. MECİT SİVRİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Türkiye'de enerji tüketiminin büyük bir bölümü binalardan kaynaklanmaktadır. Binalarda yaşayan sistemler olan Elektrik ve Mekanik sistemler; binaların enerji harcayan bileşenleridir. Yapı özellikleri, bu bileşenlerin enerji harcama miktarını büyük ölçüde etkilemektedir. Ancak son yıllarda, özellikle Binalarda Isı Yalıtım Yönetmeliği'nin 2008 yılında yenilenmesi ile birlikte yeni yapılan binaların yalıtımı ve bina kabuğu özellikleri uluslar arası standartlar seviyesine ulaşmıştır. Enerji verimliliği sağlamak amacı ile bina kabuğu özelliklerini iyileştirdikten sonra, çalışan sistemleri iyileştirmek gerekmektedir. HVAC sistemleri binaların enerji harcamasının büyük bölümünü oluşturmaktadır. Bunu engellemek için alınması gereken önlem, bina tasarlanırken hangi HVAC sisteminin daha uygun ve verimli olduğuna karar vermektir. Bu çalışmada, Türkiye'de bu konuda alınan yasal önlemler ve bu önlemlerin tarihçesi incelenmiş, uluslar arası örnekler ortaya konmuştur. Daha sonra Ankara'da inşa edilmesi planlanan bir ofis binası ele alınmış, bu yapı için en uygun HVAC sisteminin bulunması için hesaplamalar yapılmıştır. Bina ısıl yük hesaplamalarında ve ardından yapılan bina enerji simülasyonunda ?Hourly Analysis Program? kullanılmıştır. Bir ofis yapısında uygulanabilecek sistem alternatifleri ele alınmış, bu alternatiflerin enerji harcamaları ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Buildings have significant effect on Energy Consumption of Turkey. Electromechanical systems are responsible from energy consumption in buildings. Materials of construction and the architectural design affect energy consumption. But after the revision of Building Insulation Regulation in 2008, new buildings have sufficient isolation like other international examples. After renovating buildings isolation, electromechanical systems should be examined to ensure Energy Efficiency. HVAC systems have the biggest portion of energy demand of the buildings. The first precaution for this problem is to decide which HVAC system will be sufficient for the building in design stage. In this study, the historical background of the energy efficiency regulations of Turkey and International examples has been summarized. Consequently, an office building has been examined which will be constructed in Ankara. Heat Load calculations and Energy consumption simulation calculations have been made for this building with the aim of finding best HVAC system. ?Hourly Analysis Program? has been used for all these calculations. HVAC system alternatives for an office building have been examined and energy consumption rates of these alternatives have been calculated.