Hata türleri ve etkileri analizi (HTEA) ve Taguchi metodu'nun Bonfiglioli A.Ş.' de ortak uygulaması
Common application of failure mode and effects analysis (FMEA) and Taguchi method in Bonfiglioli inc.
  1. Tez No: 268906
  2. Yazar: OSMAN MUZAFFER BAYRAKDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK BAYKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Firmalar, rekabetin daha fazla hissedilir olduğu son yarım yüzyıl içerisinde müşterilerin talep ve isteklerini belirlemek ve zamanında karşılamak amacıyla bir dizi kalite kontrol metotları geliştirmişlerdir. Bu doğrultuda geliştirilen metotlardan ikisi ise; Hata Türleri Ve Etkileri Analizi (HTEA) ve Taguchi Yöntemidir. HTEA firma bünyesinde meydana gelen hatanın müşteriye ulaşmadan hata kaynağının tespit edilerek ortadan kaldırılmasına yönelik bir analiz aracıdır. Taguchi Yöntemi ise tespit edilen hata kaynağının deney tasarımı metodu kullanılarak çözümlenmesini amaçlayan bir yaklaşımdır.Bu çalışmada redüktör imalatı yapan İtalyan bir firmada HTEA ile müşteri memnuniyetini bozucu faktörler belirlenerek bu faktörlerin etkileri Taguchi Yöntemi ile minimize edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
During the last half century, when competition became more and more intense, firms have developed a series of quality control methods and procedures with an aim to determine and respond to the demands and needs of customers in a timely manner. Two of the developed methods within this scope are Failure Mode and Effects Analysis (FMEA) and Taguchi Method. FMEA is an analysis tool, which aims to determine the source of error that occurs within the firm before it is conveyed to the customer. Taguchi Method, on the other hand, is an approach that aims to resolve the determined source of error using the experimental design method.In this study, the aim has been to determine the factors that affect customer engagement in an Italian firm, which produces gear units, using FMEA and minimize the effects of these factors by Taguchi Method.