Gender, policy, place: Ladies' clubs in Ankara
Toplumsal cinsiyet, siyasa, mekan: Ankara?daki hanım lokalleri
  1. Tez No: 268928
  2. Yazar: SELİN ÇAVDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYKAN GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Toplumsal cinsiyetin iktisadi, toplumsal ve siyasi yönlerini konu alan ve bunlarımekân ile ilintilendiren çok sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı ise,Ankara Büyükşehir Belediyesince kurulan ve desteklenen Hanımlar Lokallerihakkında alan araştırması ve çözümlemeler yaparak sorunsalları saptamaktır.Çalışmada hanım lokallerini oluşturan siyasalar ve mevzuat irdelenmekte, lokallerinkent içindeki dağılımları haritalanmakta ve kentin çekirdek alanındaki lokallerdeyapılan etkinliklere katılan kadınların tavır ve değerlendirmeleri sorgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
There is a substantial amount of studies concerning the economic, social andpolitical facades of the gender issue, further supported by gender - spacediscussions. The main aim of this study, however, is to make a survey and analysisof ladies' clubs established and supported by Greater Ankara Municipality; in orderto define their problematic. The study intends to discover and analyze the policiesand legislation developed by the administration about Ladies? Clubs, to map theirdistribution in the city and the attitudes and appraisals of women participating in theactivities of the clubs located at the core of the city.