Analysis and modeling of plastic wrinkling in deep drawing
Derin çekme işlemlerinde plastik buruşma analizi ve modellemesi
  1. Tez No: 268931
  2. Yazar: SERHAT YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGİN KAFTANOĞLU, PROF. DR. SUHA ORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Derin çekme işlemleri metal şekillendirme ve üretimde çok önemlidir. Müşteri Memnuniyeti ve Pazar rekabetini karşılamak amacıyla istenilen mekanik özelliklerde olan kusursuz son ürün elde çok önemlidir. Tehlikeli ve sık görülen kusurlardan biri olan buruşma engellenmelidir. Bu çalışma buruşma fenomenini ve uygulanabilir önlemleri anlamaya odaklanmıştır. Bu çalışmada derin çekme işlemlerini simule edebilmek için dinamik-açık ticari sonlu elemanlar kodu kullanılmıştır. Sayısal deneyler NUMISHEET referansları ile kıyaslanarak sonlu elemanlar kodunun hassasiyeti doğrulanmıştır.Plastik buruşmayı anlamak için baskı plakası kuvvetinin buruşmaya olan etkisi araştırılmıştır. Değişik baskı plakası kuvvetleri için eksenel simetrik kap modellemesi incelenmiştir. Buruşma kararsızlığı işlemin enerji grafiklerinde gösterilmiştir. Buruşmadaki anizotropi etkisi çelik malzemelerde, izotropik ve izotropik olmayan nümerik deneyler karşılaştırılarak tartışılmıştır. Pot çemberi modellemesi, eş ve fiziksel olarak, probleme eklenmiş ve sonuçları tartışılmıştır.Sayısal analizlere ilaveten, hidrolik pres kullanılarak klasik derin çekme işleminin deneysel doğrulama çalışması yapılmıştır. Bu çalışma sayesinde, sayısal ve deneysel analizler ile parça kalınlığının buruşmaya etkisi anlaşılmıştır. Farklı ölçülerdeki parçalarda, dalga oluşumu 4 ayrı kalınlık değeri için gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Deep drawing operations are crucial for metal forming operations and manufacturing. Obtaining a defect free final product with the desired mechanical properties is very important for fulfilling the customer expectations and market competitions. Wrinkling is one of the fatal and most frequent defects that must be prevented. This study focuses on understanding the phenomenon of wrinkling and probable precautions that can be applied. In this study, dynamic ? explicit commercial finite element code is used to simulate deep drawing process. The numerical experiments are compared with NUMISHEET benchmarks in order to verify the reliability of the finite element code and analysis parameters.In order to understand plastic wrinkling, the effect of blank holder force is investigated. Axisymmetrical numerical models of a cup are investigated with different blank holder forces. Wrinkling instability is illustrated in energy diagrams of the process. Effect of anisotropy on wrinkling is also discussed by comparing isotropic and anisotropic numerical experiments with the material as steel. Different drawbead models, both equivalent and physical, are implied to the problem and results are discussed.Besides numerical analysis, experimental verification is also conducted as conventional deep drawing operation by a hydraulic press. This yields to the ability to understand the effect of blank thickness on wrinkling formation through numerical and experimental analyses. The wave formations of different sized blanks with four different thicknesses are illustrated.