Investigation of strenghthening techniques using pseudo-dynamic testing
Dinamik-benzeri deneylerle yapı güçlendirme tekniklerinin irdelenmesi
  1. Tez No: 268937
  2. Yazar: EFE GÖKÇE KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM CANBAY, PROF. DR. GÜNEY ÖZCEBE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Pseudo-dynamic testing was employed to observe the seismic performance of three different retrofit methods on two story three bay reinforced concrete frame structures. The three test frames have hollow clay tile (HCT) infills in the central bay. All of the test frames represent the seismic deficiencies of the Turkish construction practice such as use of plain reinforcing bars, low strength concrete and insufficient confining steel. Two non-invasive and occupant friendly retrofit schemes suggested in the Turkish Earthquake Code, namely use of Fiber Reinforced Polymers and precast concrete panels integrated on the HCT infills and traditional approach of adding concrete infill wall were employed. Specimens were subjected to three different scale levels of North-South component of Duzce ground motion. Reference specimen experienced severe damage at 100% scale level and reached collapse stage due to the loss of integrity of the infill wall and significant damage on the boundary columns. The retrofitted test structures were able to survive the highest level 140% Duzce ground motion. Test results confirmed the success of the retrofit methods for simulated earthquake loads.
Özet (Çeviri)
Üç farklı güçlendirme yönteminin iki katlı üç açıklıklı betonarme çerçeveler üzerindeki sismik performansı dinamik-benzeri deney yöntemi uygulanarak gözlemlenmiştir. Üç deney elemanın orta açıklığında delikli tuğla duvar bulunmaktadır. Bütün deney elemanları Türkiye?deki inşaat uygulamalarında bulunan düz donatı, düşük beton dayanımı ve yetersiz sargı donatısı gibi sismik yetersizlikler göstermektedir. Türk deprem kodunda bulunan bina sakinleri için uygun olan delikli tuğla duvarlara monte edilen Lifli Polimerler ve ön üretimli beton paneller ile geleneksel yaklaşım olan betonarme duvar yöntemleri uygulanmıştır. Deney elemanları Duzce yer hareketinin Kuzey-Güney bileşenin üç farklı ölçeğine maruz bırakılmıştır. Referans deney elemanı %100 ölçekte ağır hasar görmüş, tuğla duvarın bütünlüğünü koruyamamasından ve tuğla duvarı çevreleyen kolonların ciddi hasar görmesinden dolayı çökme aşamasına gelmiştir. Güçlendirilen çerçeveler en yüksek seviye olan %140 Duzce yer hareketinde sağ kalmayı başarabilmiştir. Deney sonuçları, uygulanan deprem yükleri için güçlendirme yöntemlerinin başarısını onaylamıştır.