Numerical and experimental investigation of perforation of ST-37 steel plates by oblique impact
ST-37 çeliğinin eğik çarpma koşullarında delinmesinin sayısal ve deneysel yöntemlerle incelenmesi
  1. Tez No: 268942
  2. Yazar: GÖKHAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. R. ORHAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez çalışmasında ST-37 çeliğinin, değişik açılarla çarpan sert çelik çekirdekli (DIN 100Cr6, 61-62 HRc) mermilere karşı balistik limit kalınlığının deneysel ve sayısal yöntemlerle belirlenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmanın deneysel kısmında, mermilerin çarpma açıları 0 dereceden 70 dereceye kadar 10 derecelik adımlarla arttırılmıştır. Mermi hızı atışlar öncesinde ölçülmüş ve 790-830 m/s değerleri arasında olduğu görülmüştür. Her plaka kalınlığı - çarpma açısı kombinasyonu için üçer adet atış yapılmış ve sonuç olarak her çarpma açısı için delinen en kalın ve delinmeyen en ince plakalar belirlenmiştir. Yekpare plakalar için gerçekleştirilen atışlardan sonra belirli açılar için katmanlı plaka kombinasyonları da denenmiştir. Çalışmanın sayısal benzetim çalışmaları kısmında Johnson-Cook dayanım ve kırılma modelleri literatürden elde edilen parametrelerle kullanılmış ve deneysel çalışmaların sayısal benzetimleri gerçekleştirilmiştir. Bunu yaparken ticari bir doğrusal olmayan açık hidrokod yazılımı olan ANSYS AUTODYN kullanılmıştır. Deneysel çalışmaların sonuçları ile sayısal benzetim çalışmalarının sonuçları çizelgeler ve şekiller yardımıyla sunulmuş ve birbirleriyle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to determine the ballistic limit thicknesses of ST-37 steel plates under oblique impact of bullets having hard steel core (DIN 100Cr6 at 61-62 HRc) by using both experimental and numerical methods. In experimental part, angles of attack of the bullets are changed from 0 to 70 degrees by 10 degrees increments. Bullet velocities are measured for each shot just before the impact and they are found to be between 790-830 m/s. The minimum plate thickness that is not perforated and the maximum plate thickness that is perforated are determined by conducting three shots for each angle of attack - plate thickness combination. After the monolithic case, for some angles, layered plate combinations are also investigated. In the numerical analysis part, Johnson Cook constitutive and failure models are used together with the data obtained from literature. Experiments are simulated numerically by using a commercial non-linear explicit hydrocode software package, ANSYS AUTODYN. Results of the numerical simulations and the experimental findings are presented in tabular and graphical forms and then compared to each other.