Development of an incompressible, laminar flow solver based on least squares spectral element method with P-type adaptive refinement capabilities
P-tipi uyumlu sıklaştırma yeteneklerine sahip, en küçük kareler spektral eleman metodu tabanlı bir sıkıştırılamayan, laminer akış çözücüsünün geliştirilmesi
- Tez No: 268943
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CÜNEYT SERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tezin amacı sayısal cözümü doğru, hızlı ve verimli bir şekilde, en az kullanıcı müdahalesi ile elde etme yeteneğine sahip bir akış çözücüsü geliştirmektir. Bu çalışmada, iki boyutlu viskoz, laminer, sıkıştırılamayan akışlar için En Küçük Kareler Spektral Eleman Metoduna (LSSEM) dayalı bir akış çözücüsü geliştirilmiştir. LSSEM akış çözücüsü hp-tipi uyuşmaz ağlar üzerinde çalışabilmekte ve p-tipi uyumlu sıklaştırma yapabilmektedir. Çözücüyü doğrulamak için çeşitli test problemleri çözülmüş ve başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Özel olarak, hp-tipi uyumsuz ağlar üzerinde p-tipi uyumlu sıklaştırmanın çözümün niteliğini geliştirmek için kullanılabileceği gösterilmiştir. Buna ek olarak p-tipi uyumlu sıklaştırma stratejilerinin hesaplama maliyetlerini makul düzeyde tutarken, LSSEM'in kütle korunumu performansını iyileştirdiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to develop a flow solver that has the ability to obtain an accurate numerical solution fast and efficiently with minimum user intervention. In this study, a two-dimensional viscous, laminar, incompressible flow solver based on Least-Squares Spectral Element Method (LSSEM) is developed. The LSSEM flow solver can work on hp-type non-conforming grids and can perform p-type adaptive refinement. Several benchmark problems are solved in order to validate the solver and successful results are obtained. In particular, it is demonstrated that p-type adaptive refinement on hp-type non-conforming grids can be used to improve the quality of the solution. Moreover, it is found that mass conservation performance of LSSEM can be enhanced by using p-type adaptive refinement strategies while keeping computational costs reasonable.