Design and implementation of a fixed point digital active noise controller headphone
Sabit noktalı sayısal aktif gürültü engelleyici kulaklık tasarım ve uygulaması
  1. Tez No: 268948
  2. Yazar: FATİH ERKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA ÇİLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tezde, Sabit Noktalı TMS320VC5416 Sayısal Sinyal İşleyici Tabanlı Taşınabilir Aktif Gürültü Engelleyici Kulaklık tasarım ve uygulaması anlatılmıştır. Sabit-nokta uygulamasından ve sayısal aktif gürültü uygulamasındaki gecikmelerden kaynaklanan problemler belirtilmiştir. Belirtilen problemler için literatür araştırması sonucu etkili çözümler bulunmuştur. Sayısal Sinyal İşleyici tabanlı kart tasarımı irdelenmiş ve gürültü hassasiyeti yüksek analog-sayısal-karışık kart tasarımının kritik noktaları belirtilmiştir. Adaptasyon algoritmaları olarak, filtrelenmiş giriş sinyali kullanımlı LMS, normalize LMS ve sign-sign LMS algoritmaları uygulanmıştır. Kullanılan algoritmaların avantaj ve dezavantajları belirtilmiştir. Bu algoritmaların parametrelerinin seçimi hususunda teorik çıkarımlar ve deneyler kullanılmıştır. Farklı adaptasyon algortimalarının gerçek zamanlı performansları birbirleriyle ve halen piyasada ticari ürün olarak kullanım alanı bulan analog aktif gürültü engelleyici bir kulaklık ile suni ve doğal gürültüler altında kıyaslanmıştır. Bunun ötesinde, kullanım sırasında problem oluşturabilecek, kulaklığın takılıp çıkarılması veya dinamik aralığı aşan gürültü seviyelerine maruz kalınması gibi durumların bertaraf edilmesi için yazılımsal düzeltmeler eklenmiştir. Bu çalışmada gürültü sinyallerinin dar bantta olması durumunda sayısal sistemlerin gürültü azaltımını fark edilir seviyede arttırdığı ve bu artışın daha geniş bantlara da taşınabileceği gösterilmiştir. Ayrıca, sayısal sistemlerin problem yaşadıkları takip edebilme yeteneği, stabil çalışma, dinamik aralık ve taşınabilirlik konularında geliştirilebilecekleri ve analog aktif gürültü engelleyici kulaklıklarla rekabet edebilecekleri gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the design and implementation of a Portable Feedback Active Noise Controller Headphone System, which is based on Texas Instruments TMS320VC5416PGE120 Fixed Point DSP, is described. Problems resulted from fixed-point implementation of LMS algorithm and delays existing in digital ANC implementation are determined. Effective solutions to overcome the aforementioned problems are proposed based on the literature survey. Design of the DSP based control card is explained and crucial points about analog-digital-mixed board design for noise sensitive applications are explained. Filtered input LMS algorithm, filtered input normalized LMS algorithm and filtered input sign-sign LMS algorithm are implemented as adaptation algorithms. The advantages and disadvantages of using modified LMS algorithms are indicated. The selection of the parameters of these algorithms is based on theoretical results and experiments. The real time performances of different adaptation algorithms are compared with each other as well as with a commercial analog ANC headphone under different types of artificial and natural noise signals. Moreover, practical conditions such as put on - put off case and dynamic range overflow case are handled with additional software implementations. It is shown that adaptive ANC systems improve the noise reduction significantly when the noise is within a narrow frequency range and this reduction can be applied to a wider frequency range. It is also shown that the problems of digitally implemented adaptive filters which are based on tracking capability, stability, dynamic range and portability can be fixed to challenge with the analog commercial ANC systems.