Effect of calcium oxide addition on carbothermic formation of hexagonal boron nitride
Kalsiyum oksit ilavesinin karbotermik yöntemle hekzagonal bor nitrür oluşumu üzerine olan etkisi
- Tez No: 268950
- Danışmanlar: PROF. DR. NACİ SEVİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Metalurji Mühendisliği, Science and Technology, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada B2O3'ün karbotermik yöntemle, 1500°C'de, azot atmosferi altında indirgenmesi ile hekzagonal bor nitrür oluşumu ve B2O3 ? aktif C karışımına CaO ilavesinin etkisi araştırılmıştır. Reaksiyon ürünlerinin karakterize edilmesi için; X-ışınları kırınımı ile tarama elektron mikroskobu (SEM) ve reaksiyon ürünlerinin miktarı için kimyasal analiz metotları uygulanmıştır.Bu çalışmanın ana amacı, asıl toz karışımına CaO ya da CaCO3 ilave edilmesi halinde aktive olan ve h-BN oluşumunu katalitik olarak etkileyen ikinci bir reaksiyon mekanizmasının varlığının araştırılmasıdır. CaCO3' e benzer olarak CaO ilavesinin de h-BN oluşumuna katalitik etkisi olduğu bulunmuştur. Reaksiyon mekanizmasının araştırılması için aktif karbon içermeyen B2O3 ? CaO karışımı ile deneyler yapılmıştır. Ek olarak h-BN in kalsiyum borat eriyiklerinden çekirdeklenmesini araştırmak için deneyler yapılmış ve B2O3 - CaO karışımına h-BN eklenerek çekirdeklenme süreci incelenmiştir. Sonuç olarak h-BN in deneysel koşullar altında kalsiyum borat curuflarında çekirdeklenmediği görülmüştür. Hekzagonal BN in, azot çözünümünü takip eden h-BN çökelmesi mekanizmasının aktive olması için sistemde bulunması gerektiği anlaşılmıştır. En yüksek verimlilikteki deneyler karışıma CaCO3 ilavesi yapıldığında ve en büyük tane boyutu da çekirdeklenmenin araştırıldığı deneylerde gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Hexagonal boron nitride (h-BN) formation by carbothermic reduction of B2O3 under nitrogen atmosphere at 1500°C and effect of CaO addition into the initial B2O3 ? active C mixture were investigated during this study. Reaction products were characterized by powder X-ray diffraction, scanning electron microscopy (SEM) and quantitative chemical analysis.Main aim of this study was to investigate the presence of a second reaction mechanism that catalytically affects h-BN formation during CaO or CaCO3 addition into the initial mixture. It was found that similar to CaCO3 addition, CaO addition has a catalytic effect on carbothermic formation h-BN. In order to investigate the reaction mechanism experiments with B2O3 ? CaO mixtures without active carbon addition into the mixture were conducted. Furthermore nucleation of h-BN from calcium borate melts had been investigated and experiments were conducted with h-BN addition into CaO ? B2O3 mixtures. It was concluded that nucleation of h-BN in calcium borate slags under experimental conditions is not possible. Hexagonal BN should be present in the system in order to activate the second nitrogen dissolution followed by h-BN precipitation mechanism. Highest efficiency was achieved in the experiment conducted with CaCO3 addition and largest particle size was observed during the experiment conducted to investigate the effect of nucleation.