Fermente edilmiş morus nigra meyve suyunun MCF7 ve MCF10A insan meme kanseri hücre hatlarında sitotoksik ve apoptotik etkilerinin incelenmesi
Investigation of fermentated morus nigra juice in MCF7 and MCF10A human breast cancer cell lines' cytotoxic and apoptotic effects
- Tez No: 384380
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Flavanoidler, fenolik asitler ve antosiyaninler gibi doğal antioksidanları içeren dutsu meyveler oldukça iyi bir kaynaktır. Serbest radikal inhibitörleri olarak etki gösterebilen yüksek etkinlikte antioksidan enzimleri ve oksijen radikal süpürücü aktiviteleri vardır, bu sayede hücresel hasarlara karşı koruma sağlarlar. Bu meyveler içinde bulunan, tropikal ve subtropikal bir meyve türü olan dut (Morus spp.), Moreceae ailesinin Morus cinsinde yer almaktadır. Morus cinsinde yaygın olarak yetiştirilen türler; kırmızı dut (Morus rubra), karadut (Morus nigra) ve beyaz dut (Morus alba)'tur. Fermente içeceklerin, fenolik bileşikleri içermeleri ve antioksidan etkileri nedeniyle yaşlanma, kanser, diyabet ve kardiyovasküler hastalıklar gibi süreçlerin önlenmesinde önemli rol oynadıkları önerilmektedir. Dolayısıyla yüksek antosiyanin içeriği olan fermente edilmiş karadutun kanser gelişimi üzerine potansiyel antikarsinojenik etkilerinin bulunması çok muhtemeldir. Bu amaçla çalışmamızda, in vitro hücre kültürü yöntemleri kullanılarak, fermente karadutun sitotoksik ve apoptotik etkilerinin incelemesi hedeflenmiştir. Çalışmamızda kullanılan MCF7 meme kanseri hücre soyu, en yaygın gözlenen meme kanserini örnekleyen östrojen reseptör pozitif ER+ özelliktedir. Kontrol olarak normal meme epitel hücre soyu olan MCF10A ve periyodental ligaman hücre soyu PDL kullanılmıştır. Bu üç tip hücre soyunda fermente karadut özütlerinin hücre canlılığı üzerinde karşılaştırmalı etkisi incelenerek, fermente karadutun meme kanserinde olası önleyici veya baskılayıcı etkilerinin belirlenmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Berry fruits are a good source of natural antioxidants such as anthocyanins, flavonoids, and phenolic acids. They have high antioxidant enzymes and oxygen radical scavenging activities, which could be as affective as free radical inhibitors and provide protection against harmful damage. In one of these fruits, Mulberry (Morus spp.) is a tropical and subtropical fruit species and belongs to Morecaea family genus Morus. The species are widely grown in the genus Morus are red (Morus rubra), black (Morus nigra) and white (Mogus alba). Antioxidant activities of mulberry species are generally caused by their phenolic compounds, especially anthocyanins. Fermented beverages, include phenolic compounds so that they have an antioxidant effect which have an important role to prevent processes such as aging, cancer, diabetes mellitus and cardiovascular diseases. Despite the fact that the black mulberry has a significant amount of valuable anthocyanin content, it is very likely to have a anticarcinogenic potential impact in the development of cancer. For this purpose, we aimed to investigate the cytotoxic and apoptotic effect of the black mulberry in the human breast cancer cell line. In this study, MCF7 breast cancer cell line was used, which has estrogen receptor-positive breast ER + property that exemplifies the most commonly observed breast cancer. MCF10A normal breast epithelial cell line and PDL periodontal ligament were used as a control. On these three types of cell line, examining comparative effect of mulberry extracts on cell viability. We aimed to determine preventive / suppressive effects of mulberry in the breast cancer.