Şadırvanların mimarideki yeri, onarım, bakım, koruma, geliştirme, mimarı ve çevre öğesi olarak kullanılma imkanlarının araştırılması, Konya şadırvanlarından örnekler
  1. Tez No: 26899
  2. Yazar: AYŞE BİLALOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN KUNTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 330
Özet
II ÖZET Türk Sosyal yapısında, tarihinde, kültüründe, mimari ve çevre bütünleşmesinde büyük yeri olan şadırvanların, tüm boyutları ile araştırılması ve incelenmesi bu çalışmanın amacıdır. Yeni mimari ve çevre biçimleri içerisinde, yeni oluşumlarla bu su yapısının özdeşleşme konusu; ayrıca tarihi gelişimi açısından örnek niteliğinde olan Konya Şadırvanları, tez içerisinde, geniş kapsamlı olarak analiz edilmiştir. Amacımız korumaya ve yaşatmaya ait öneriler geliştirmektir. Bölüm 1: Mimari su yapılarının tanımları, özellikleri ve oluşum sebepleri ile şadırvanın, su yapılar içindeki yeri; diğer su yapıları ile benzer ve farklı özellikleri araştırılmıştır. Ayrıca bu bölümde şadırvanların, kendi, içinde ve çevre ile olan şekillenme özelliklerine yer verilmiştir. Bölüm 2: önem ve işlevleri, yapılma nedenleri, tarihi gelişimi ile genel özellikleri bu bölümde incelenmiştir. Bölüm 3: Ülkemizde ve ülke dışındaki bulunan örnek niteliğindeki şadırvanların özellikleri, bütün boyutlarıyla sunulmuştur. Bölüm 4: Tarihi gelişimi açısından önemli bir yeri olan Konya şehrinin coğrafi konumu, içme suyu gelişimi ve tarihine kısaca yer verilmiştir. Aynı zamanda Konya şadırvanlarının örnek olarak seçilmeni nedenleri ve özellikleri, tüm boyutları ile incelenmiştir. Konya kentindeki şadırvanların, mimari ve çevre tasarımı yönünden genel durumları belirtilmiştir. Bölüm 5: Tüm şadırvanların bakım ve onarımı, koruma ve geliştirilmesine ait öneriler ile şadırvanın, mimari tasarımda kullanılma olanaklarının araştırma sonuçları sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The porpose of this study is to throughly examine and investigate the fountains which have an important role in Turkish social formation, history, culture, architectural and enviromental integration. The uniformity of this water form with the new formation in the new architectural and enviromental figures; and also Konya Fountains which are specimens in regard to the historical development are analyzed deeply in the thesis. Our aim is to develop proposals for their protection and survival. Chapter 1: Definition of architectural water formations together with causes of formation, the place of fountains in the water formations, similarities and dissimilarities with the other wather formations are examined. Also, in this chapter, in the enviroment is given. Chapter 2: Importance of the fountains, their fuctionality, reasons for building them, historical development and general peculiarities are examined. Chapter 3: The peculiarities of the specimen fountains in our country and abroad are presented with all aspects. Chapter 4: The geographical location of Konya city which has an important place regarding historical development, formation of its drinking water, its history is given shortly. At the same time, thereason for choosing Konya fountains as specimens and their specialties are investigated in all aspects. The general architectural and enviromental desing situation of the Konya Fountains are specified. Chapter 5: The ideas related to the repair and maintenance of all the fountains; protection and development of the ones which have survived till today and also the results of the research for the possibility of using the fountain in the architectural designare presented.