Kuruluşlarda koruma ve güvenlik hizmetlerinin yönetim ve organizasyonu
Security services management and organization at the companies
- Tez No: 98916
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI DÜĞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET Bilinen insanlık tarihinin başlangıcından bugüne kadar kaynağı ne olursa olsun mala, cana ve ırza yönelik tehlikeler her zaman mevcut olmuştur. Kendi kendilerini bu tehlikelere karşı korumaya çalışan insanlar,tarih boyunca değişik isim ve teşkilatlarla ortaya çıkarak zaman içerisinde örgütlenmiş ve toplum yöneticileri toplumu korumaya yönelik tedbirler almışlardır. Belirli bir yer,zaman,kişi ve kuruluş ile sınırlı olmayan tehdit ve tehlikelere karşı alınan bu koruyucu tedbirler,zaman içerisinde tehdit ve saldırıların türü ve boyutuna göre gelişen teknolojiye paralel olarak değişikliklere uğramıştır. Asli görevi sorumluluk alanlarında emniyet ve asayişi sağlamak olan genel kolluk kuvvetleri (jandarma-polis)'nin gerek görev yoğunluğu gerekse kısıtlı personel ve araçlarla görevini her zaman her yerde etkin olarak yapamayacağı bir gerçektir. Bu nedenle olası aksaklıkların giderilmesi amacıyla kamu ve özel sektöre ait kuruluşlarda güvenlik hizmetlerini yürütmek amacıyla özel kolluk kuvvetleri oluşturulmuştur. Güvenlik hizmetlerini etkili kılmanın amacı sadece güvenliği sağlama değildir. Devletin varlığını sürdürebilmesinin temel koşulu.devlet otoritesinin tesis edilmesidir. Önemli olan devletin bekasıdır. Ülkemizde son yıllarda değişik çıkarlar uğruna gerek örgüt gerekse ferdi olarak,kuruluşlara yönelik saldırılarda bir artış söz konusudur. Alınan fiziki ve elektronik tedbirlerin yetersizliği veya teknolojiden azami ölçüde istifade edilerek tesis edilen tedbirlere rağmen,görevlilerin ihmali veya dikkatsizliği gibi nedenlerle saldırganların maalesef amaçlarına ulaştıkları görülmektedir. Buradan da,güvenlik konusunda en önemli faktör olan güvenlik görevlisinin ihmal edildiği ortaya çıkmaktadır. Kuruluşlarda güvenliğin etkin olarak sağlanabilmesi için güvenlik bilinci oluşmuş,eğitimli,işini benimsemiş güvenlik görevlilerinin yetiştirilmesi ve kuruluşta değişen ihtiyaçlar ve gelişen teknolojiye paralel olarak güvenlik sisteminin kurulması gereklidir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT There has been dangerouses from the beginning of the history of human being until today towards property, life end integrity, whatever its sourse is. Humans, who are trying to keep themselves, during the history, are being spread by different names and constitutions and they had been organised in any time and society directors have taken precautions in order to keep the society These keeping precautions that are taken for threats and dangerouses which are not limited with the specific place, time, person and institutes have changed wiht the technology that is developing by the kind and (Dimension) distance of the attacks in the time. İt is a fact that, general forces to whom their real duty is to provide the safety and security in their area of responsibility (gendarma-police), can not make their duty effectively in every where and everytime with the limited staff and tools and with the condensed works. For these reasons it is organised private forces in order to maintain security services of the private institutions and public to remove probable defects. The purpose of keeping effective of the security services are not only to provide the security services are not only to provide the security. The main condition of the maintaining the existence of the state, is to set up the authority of state importance is eternal existence of the state İn these years there is an increase in attacks towards institutes both in personal or organisational for different kinds of benefites in our country. Although the newest technology, unfortunately it is seen that the ciriminals manage their purposes because of the inadequate precautions and carelessness of the responsible security staffs. İt is understood with these reasons that the security staffs are neglected. To be able to provide an effective security in institutes it must be established a security system linked with the progressing technology and, it must be trained security staffs who have responsibility of the work and have a security consciousness.