Evaluation of performance based displacement limits for reinforced concrete columns under flexure
Eğilme yönünden kritik betonarme kolonların performansa dayalı deplasman limitlerinin incelenmesi
- Tez No: 269006
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YAKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Türkiye'deki yapılarda karşılaştığımız sistemlerin başında gelen betonarme çerçeveler, kullanım süreleri boyunca çeşitli kuvvetlere maruz kalırlar. Betonarme çerçeve sistemlere sahip binaların sismik performansları, bu yapıların birincil elemanları olarak sınıflandırılan kolonlar tarafından tayin edilmektedir. Güncel yönetmelikler göz önüne alınırsa, bu yönetmelikler betonarme kolonlarda güvenilir sismik performans sağlamak amacıyla çeşitli şartlar barındırırlar. Verilen şartların doğruluğunu değerlendirmek amacıyla, eğilme yönünden kritik kolonlar için analitik ve parametrik çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmalarda, toplam 30 adet eğilme yönünden kritik kolon PEER veri tabanından (2005) seçilerek analitik olarak incelenmektedir. Analitik çalışmalardan elde edilen sismik davranış deneylerden elde edilen sismik davranışa yeterince yakın olduğunda, performansa dayalı deplasman limitleri TDY (2007), FEMA 356 (2000), Eurocode 8 (2003) ve ASCE/SEI 41 Güncelleştirmesi (2009) için işaretlenmektedir. Bununla birlikte, parametrik çalışma bölümünde toplam 144 adet eğilme yönünden kritik kolon çeşitli parametrelerin örneğin kolon geometrisi, beton dayanımı, eksenel yük oranı, enine donatı oranı ve boyuna donatının akma dayanımının, performansa dayalı deplasman limitlerinin üzerindeki etkilerini göstermek amacıyla oluşturulmaktadır. TDY (2007), FEMA 356 (2000), Eurocode 8 (2003) ve ASCE/SEI 41 Güncelleştirmesi (2009) sağladığı performansa dayalı deplasman limitlerinin, deneysel davranışlardan elde edilen limitlere göre aşırı güvenli olduğu görülmektedir. Diğer yandan, Eurocode 8 (2003) ve ASCE/SEI 41 Güncelleştirmesi (2009) tarafından belirtilen performansa dayalı deplasman limitlerinin, deneysel davranışı TDY (2007) ve FEMA 356 (2000) tarafından belirtilen performansa dayalı deplasman limitlerine göre daha iyi yansıttıkları görülmektedir. Bu performans limitlerinin iyileştirilmesi için önerilerde bulunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Reinforced concrete frame buildings are the most common type of constructions in Turkey which are exposed to various types of forces during their lifetime. Seismic performance of reinforced concrete frame buildings is dominated by columns which can be classified as primary members of these structures. When current codes are considered, all of them contain several provisions in order to implement reliable seismic performances of reinforced concrete columns. In order to evaluate the accuracy of these provisions, analytical and parametric studies are carried out for flexure critical reinforced concrete columns. In these studies, total numbers of 30 flexure critical columns are extracted from PEER database (2005) and analytically investigated. Once the seismic responses obtained from analytical investigations are close enough to experimental seismic responses, performance based displacement limits are pointed out according to TEC (2007), FEMA 356 (2000), Eurocode 8 (2003), and ASCE/SEI 41 Update (2009). In addition to this, total numbers of 144 flexure critical columns are generated in parametric studies to present the effects of various parameters such as column geometry, concrete strength, axial load ratio, transverse reinforcement ratio, and yielding strength of longitudinal reinforcement on performance based displacement limits. Performance based displacement limits proposed by TEC (2007), FEMA 356 (2000), Eurocode 8 (2003), and ASCE/SEI 41 Update (2009) are found very conservative compared to limits obtained from both experimental and analytical behavior. On the other hand, performance based displacement limits given in Eurocode 8 (2003) and ASCE/SEI 41 Update (2009) predict the experimental behavior more accurate than TEC (2007) and FEMA 356 (2000). Improvements on these limits are proposed.