Application of OHSAS 18000 to Bigadiç boron work to improve the existent working conditions
Mevcut çalışma koşullarının iyileştirilmesi için Bigadiç bor işletmesine OHSAS 18000'in uygulanması
- Tez No: 269005
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK GÜYAGÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
OHSAS 18000 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi Serisinin madencilik için özel bir önemi bulunmaktadır. OHSAS standardı bir yönetim sistemi oluşturarak çalışanlar için daha güvenli, daha huzurlu ve sağlıklı bir çalışma ortamı sağlamayı hedeflemektedir. Madencilik genellikle yüksek risk taşıyan çalışma ortamlarında gerçekleştirildiğinden, OHSAS dünya madenciliğinde önem kazanmaktadır.Bu çalışmada, Bigadiç Bor İşletmesine OHSAS 18001'in uygulanması örnek olarak alınmıştır. Çalışmada, OHSAS 18000 standart serisi ve risk yönetimi hakkında teorik bilgiler verilmekte ve bu bilgiler bazı OHSAS 18001 uygulanmış madenlerden örnekler ile desteklenmektedir. Bütün olası tehlike kaynakları belirlenmiş ve bir ?Tehlike Kaynakları Envanteri? hazırlanmıştır. Bu envanter ile birlikte işletme için bir risk yönetimi metodu geliştirilmiştir. Bazı iş kalemlerinin önerilmekte olan bu forma göre değerlendirilmesi gerçekleştirilmiştir.İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi'nin (İSGYS) politikasını, prensiplerini ve yapısını tanımlamak için bir ?İSG El Kitabı? oluşturulmuştur. Bigadiç Bor İşletmesi için bazı standart form setleri hazırlanmış ve önerilmiştir. Hazırlanan bu doküman, prosedür ve formlar aracılığıyla organizasyon genelinde tutarlılık sağlanmıştır.Önerilen İş Güvenlik Analizi formu bir işi gerçekleştirirken yapılan iş basamaklarını ve mevcut veya olası tehlikeleri tanımlamak, analiz etmek ve kayıt altına almak için kullanılabilir. Risk değerlendirmesinin yardımı ile bazı güvenli iş prosedürleri hazırlanmıştır.Buna ek olarak bir acil durum ya da doğal afet durumunda can, mal ve bilgi kayıplarını önlemek ve güvenliği sağlamak için bir ?Acil Durum Planı? önerilmektedir. İşletme için sistemin sürekli gelişiminde çok önemli bir rol oynayacak olan ?İSG Denetleme Aracı? önerilmiştir. Tehlikelerin tanımlanmasında, iş sağlığı ve güvenliğinin geliştirilmesinde ve sistemin mevzuata uygunluğunu kontrol etmede denetimler İSGYS'nin ayrılmaz bir parçasıdırlar.Yapılan bu çalışmalar sistemin uygulanmasında bazı sorunlar meydana çıktığını göstermektedir. En büyük problem veri kaydetme ve saklamadaki yetersizliktir. Çalışanların bilinç düzeyinin azlığı ve üst yönetiminin sorumluluktan kaçışı da bir diğer önemli sorunu oluşturmaktadır. Bu sorunlar madencilik sektörü içerisinde oldukça yaygın olmasına rağmen, OHSAS 18000'in uygulanması çalışma koşullarının iyileştirilmesinde oldukça önemli bir yer arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
OHSAS 18000 Occupational Health and Safety Assessment System Series have a special importance to mining. OHSAS standardization aims to provide secure, more tranquil and healthier working space to the employees by means of establishing an assessment system. As mining activities are generally carried out in high risk environments, OHSAS has been improved and has increased its importance for mining in the world.In this study, Bigadiç Boron Work is taken as a case for the application of OHSAS 18001. Theoretical information about OHSAS and risk assessment is provided, and some exemplifying mines that implemented this standard are given to illustrate their benefits. All possible hazard sources are identified and a ?Hazard Source Inventory? is proposed. Together with this hazard source inventory, a risk assessment method is developed for Bigadiç Boron Work. Several tasks are evaluated according to this proposed form.In order to define policy, principles and structure of Occupational Health and Safety Assessment System, an ?OHSA Manual? is prepared. Several sets of standard forms were prepared and recommended for Bigadiç Boron Work. Consistency throughout the organization was established by means of these created standard documents, procedures and forms.Proposed Job Safety Analysis form can be used to identify, analyze and record the steps involved in performing a specific task, and the existing or potential safety and health hazards associated with each step. Several safe job procedures were also prepared with the help of the risk assessment process.In addition to this, an ?Emergency Plan? is proposed for enterprise to prevent loss of life, property and information, and provide safety in case of any emergency or natural disaster. An ?OHS Audit Instrument? is suggested for the Bigadiç Boron Work that will play a key role for continuous improvement of the system. Audits are integral part of OHSAS in order to identify hazards, improve health and safety conditions, and check compliance with regulations.These studies also show that there are some problems in the implementation of the system. The main problem is ineffective data recording and keeping. Lack of consciousness of employees and low commitment of top management constitute another important difficulty. Although these problems are commonly encountered in practice, applying OHSAS 18000 standard is still worthwhile method of improving work environment.